< Wróć

13 mln osób bez pracy w UE

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Według najnowszego przeglądu kwartalnego Komisji Europejskiej dotyczącego zatrudnienia, aż 13 mln osób we wszystkich krajach członkowskich UE nie ma pracy i poszukuje jej od ponad roku. W Polsce sytuacja na rynku pracy powoli zaczyna się poprawiać.

Komisja Europejska wyliczyła, że zatrudnienie w naszym kraju w II kwartale tego roku wzrosło o 0,5 proc. Trwa ożywienie gospodarcze, ale nie jest ono na tyle stabilne, aby pracodawcy masowo zaczęli zatrudniać nowych pracowników i tym samym, żeby bezrobocie znacząco się zmniejszyło.

Wzrost zatrudnienia odnotowano nie tylko w Polsce, ale i w pogrążonej w kryzysie Hiszpanii – o 0,7 proc., w Estonii – o 1,2 proc., w Portugalii – o 0,9 proc., w Wielkiej Brytanii – o 0,5 proc. oraz we Włoszech o 0,2 proc. Nie zmienia się poziom zatrudnienia Francuzów – już III kwartał z rzędu.

W UE w sierpniu stopa bezrobocia wynosiła 10,2 proc., co oznacza, że blisko 24,6 mln osób pozostaje bez pracy. W strefie euro bezrobocie jest znacznie niższe i wynosi 11,5 proc. Znaczną część wszystkich bezrobotnych stanowią osoby długotrwale pozostające bez pracy, w szczególności osoby młode, w wieku od 15 do 24 lat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x