< Wróć

Kredyty będą tańsze – stopy procentowe w dół

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Na październikowym posiedzeniu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o ponownym obniżeniu wysokości głównych stóp procentowych w Polsce. Skala obniżki jest jednak zaskakująca, nawet dla analityków.

Po decyzji RPP główna stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego spadnie o 50 punktów bazowych, czyli o 0,5 punktu procentowego, osiągając tym samym najniższy poziom w historii działania Rady – 2 proc. Pozostałe stopy procentowe również uległy obniżeniu- stopa lombardowa spadła aż o 100 pb, do 3,00 proc., zaś stopa depozytowa pozostała na niezmienionym poziomie. O 50 pb obniżono stopę redyskonta weksli, do poziomu 2,25 proc.

W wyniku obniżenia głównych stóp procentowych w Polsce, raty spłacanych i nowych kredytów w walucie rodzimej będą jeszcze niższe, ale powinniśmy oczekiwać również malejącego oprocentowania depozytów terminowych. Klienci preferujący bezpieczny tryb oszczędzania na lokatach bankowych nie mają więc powodów do zadowolenia.

Analitycy oczekiwali, że stopy procentowe spadną, ale maksymalnie o 25 pb. RPP podjęło jednak inną decyzję. Była ona podyktowana rozdźwiękiem pomiędzy aktualnym wskaźnikiem dynamiki cen konsumpcyjnych a celem inflacyjnym. Rozpoczął się kolejny cykl luzowania polityki monetarnej w Polsce.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x