< Wróć

Będziemy pracować 6 dni w tygodniu?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Media donoszą, że Platforma Obywatelska chce wydłużyć standardowy tydzień pracy obowiązujący w Polsce – z 5 do 6 dni. Czy to oznacza dla polskich pracowników pracę o jeden dzień więcej za tą samą stawkę wynagrodzenia?

Rzeczywiście, w Kodeksie pracy przygotowane są zmiany przepisów dotyczących czasu pracy, a w szczególności wykonywania obowiązków zawodowych w soboty, w szósty dzień tygodnia. Zmiana ta jednak nie będzie miała charakteru powszechnego. Nadal w wielu branżach pracownicy będą pracować 5 dni w tygodniu.

Obecnie za pracę w sobotę należy się dzień wolny, który pracodawca powinien oddać w okresie rozliczeniowym. Jeśli tego nie zrobi, ma problem, bowiem nie można dodatkowo zapłacić za ten dzień pracownikowi. Posłowie PO chcą w ten sposób zmienić przepisy Kodeksu pracy, aby nadpracowaną sobotę pracodawca mógł zrekompensować albo dniem wolnym, albo dodatkiem finansowym.

Wynagrodzenie za pracę w szósty dzień tygodnia ma być wyższe, niż za normalny dzień spędzony w pracy. Dodatek wynagrodzeniowy za pracę w dniu wolnym, czyli np. w sobotę ma wynosić 60 proc. wynagrodzenia za ten dzień. Pracownik otrzyma więc np. 100 zł za przepracowanie kolejnego dnia i 60 zł dodatku – w sumie 160 zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x