< Wróć

Będziemy pracować 6 dni w tygodniu?

Media donoszą, że Platforma Obywatelska chce wydłużyć standardowy tydzień pracy obowiązujący w Polsce – z 5 do 6 dni. Czy to oznacza dla polskich pracowników pracę o jeden dzień więcej za tą samą stawkę wynagrodzenia?

Rzeczywiście, w Kodeksie pracy przygotowane są zmiany przepisów dotyczących czasu pracy, a w szczególności wykonywania obowiązków zawodowych w soboty, w szósty dzień tygodnia. Zmiana ta jednak nie będzie miała charakteru powszechnego. Nadal w wielu branżach pracownicy będą pracować 5 dni w tygodniu.

Obecnie za pracę w sobotę należy się dzień wolny, który pracodawca powinien oddać w okresie rozliczeniowym. Jeśli tego nie zrobi, ma problem, bowiem nie można dodatkowo zapłacić za ten dzień pracownikowi. Posłowie PO chcą w ten sposób zmienić przepisy Kodeksu pracy, aby nadpracowaną sobotę pracodawca mógł zrekompensować albo dniem wolnym, albo dodatkiem finansowym.

Wynagrodzenie za pracę w szósty dzień tygodnia ma być wyższe, niż za normalny dzień spędzony w pracy. Dodatek wynagrodzeniowy za pracę w dniu wolnym, czyli np. w sobotę ma wynosić 60 proc. wynagrodzenia za ten dzień. Pracownik otrzyma więc np. 100 zł za przepracowanie kolejnego dnia i 60 zł dodatku – w sumie 160 zł.

Komentarze

  • garadzion pisze:

    Bez jaj… A może czas na zmniejszenie kosztów pracy, a nie przekładanie własnej nieudolności na pracowników? Moja firma działa w Uk, schemat Pawła Kurnika. Zus dwa razy niższy, ponad 200 tysięcy zwolnień podatkowych. To że zabrałem firmę z polskiego piekiełka było jedną z moich najlepszych decyzji. To po prostu diametralnie inny świat!

  • […] Sami związkowcy obawiają się, że nowelizacja kodeksu doprowadzi do wydłużenia tygodnia pracy – z 5 do 6 dni. […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.