< Wróć

Rośnie zatrudnienie i wynagrodzenia

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące zatrudnienia i wysokości wynagrodzeń uzyskiwanych przez pracowników sektora przedsiębiorstw. Nasza gospodarka powoli wychodzi z kryzysu, jaki miał miejsce w 2012 roku, choć przeciętny obywatel niekoniecznie musi to wyraźnie odczuwać.

GUS w swoim komunikacie podaje, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu bieżącego roku było większe o 0,8 proc. w stosunku do września 2013 roku. Z kolei w tej samej perspektywie czasowej wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zanotowały wzrost o 3,4 proc.

Wyniki te były przewidywane przez ekonomistów. Piętnastu analityków ankietowanych przez ISBnews oceniało, że wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wzrośnie w przedziale od 0,0 do 0,8 proc. Średnią wyliczono na poziomie 0,69 proc., wobec wzrostu w sierpniu w wysokości 0,7 proc. rok do roku. Nieco bardziej optymistycznie oceniano wzrosty wynagrodzeń w tym samym sektorze. Ekonomiści prognozowali, że wzrosną one o 2,8-4,2 proc. rok do roku, przy średniej na poziomie 3,5 proc. – takim samym, jak w sierpniu 2014 roku.

Komentarze

  • kareciak pisze:

    I co z tego, skoro w Polsce dalej jest źle. U nas nie dba się o kluczowe kwestie. Na pierwszy ekran weźmy koszty działalności. Np. działalność w Uk to 50 tysięcy kwoty wolnej, 180 tysięcy zwolnione z podatku od dywidendy, 2 razy niższy ZUS, czyli generalnie całkowicie inny świat. Wszystko na legalnej optymalizacji Pawła Kurnika – można działać z Polski, z przedstawicielstwa. Kiedy u nas będą takie warunki dla biznesu?

  • […] 2014 roku przedsiębiorstwa zaliczane do tzw. nowoczesnej gospodarki odnotowały 4,03 procentowy wzrost zatrudnienia w porównaniu rok do roku. Pierwsza połowa roku była dla nich trudna, ale obecnie znów […]

  • […] silnie wspierany jest przez dobre warunki panujące na rynku pracy, które konsekwentnie się poprawiają, choć w niewielkim tempie. Szacuje się, że średnia pensja pracowników w Polsce wynosi 3981 […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.