< Wróć

Zakładasz firmę? Jakie etapy powinieneś przejść?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Myśl o założeniu własnej działalności królowała w Twojej głowie już od dawna. Bycie swoim szefem, praca bez limitów czasowych i wolność słowa – kuszące. Wreszcie nastał zatem ten dzień, w którym postanowiłeś założyć własną działalność. Już na początku drogi okazało się jednak, że masz do wykonania kilka kroków. Czy wszystkie są dla Ciebie jasne? Jeśli nie, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Forma zarabiania pieniędzy jaką przedstawia nam własna działalność wydaje się bardzo ciekawą inwestycją. Fakt, na sukces trzeba się napracować, to jednak, jak potoczy się nasza dalsza droga zależy tylko od nas. Możemy równie szybko zrobić karierę w branży, jak i popaść w niekontrolowaną lawinę długów.

W realizacji swoich założeń z pewnością pomogą nam dobrze przemyślane kroki, stawiane już na początku naszej drogi do sukcesu. Każdy krok ma znaczenie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się błahostką.

Krok 1 Biznes plan

Trudno w to uwierzyć, ale tylko garstka spośród wszystkich przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest ten dokument w zakresie całej późniejszej działalności. To przecież w biznes planie spisujemy wszystkie szanse oraz zagrożenia dla naszej potencjalnej firmy. W ten sposób bardzo często okazuje się, że firma, która miała w naszej głowie przynieść nam miliony, nie sprosta konkurencji, która ma już ugruntowaną pozycję na rynku.

W biznes planie sprawdzasz też, jakie będą koszty założenia przez Ciebie firmy. Może się okazać, że długoletnie oszczędności nie wystarczą. Wówczas możesz powalczyć o dofinansowanie z Urzędu Miasta. Bezzwrotna gotówka przyda się np. na pokrycie kosztów związanych z zakupem wyposażenia Twojego biura.

Biznes plan, pomaga zauważyć to, czego normalnie nie widzimy. Wiesz w jakim miejscu będziesz, w momencie założenia działalności, czy Twoja droga do pierwszych pieniędzy będzie długa i trudna, czy łatwa i przyjemna.

Krok 2 Formalności

Podczas zakładania działalności nie towarzyszą Ci wcale skomplikowane i czasochłonne formalności, pod warunkiem jednak, że wiesz co musisz załatwić. Na początek udajesz się do Urzędu Miasta. Tam zakładasz firmę – bezpłatnie i co ważne w jednym okienku. Jeśli trafisz na uprzejmą panią, to nie musisz się nawet specjalnie przygotowywać – ta wytłumaczy Ci wszystkie zasady zakładania firmy i pomoże wypełnić wniosek.

Po formalnościach w Urzędzie Miasta udajesz się do ZUS. Tam składasz deklarację (pobierz ją) o chęci opłacania składek społecznych i zdrowotnych. Od tego czasu każdego miesiąca będziesz przelewał do ZUS określoną kwotę pieniędzy.

Z ZUS, udajesz się do Urzędu Skarbowego, pod warunkiem jednak, że będziesz płatnikiem VAT. Jeśli wybierzesz taką formę rozliczania, będziesz musiał opłacić 170 zł w okienku US. Bycie płatnikiem VAT ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim otrzymujesz możliwość wystawiania faktur, tym samym kupowania różnego rodzaju sprzętu taniej o podatek VAT. Z drugiej jednak strony Twoja księgowość będzie znacznie bardziej skomplikowana – prawdopodobnie sam nie poradzisz sobie z prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów i będziesz musiał opłacać biuro rachunkowe.

Po załatwieniu formalności, jesteś pełnoprawnym właścicielem swojej działalności. Możesz zacząć działać i rozwijać swoją firmę!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

7
0
Would love your thoughts, please comment.x