< Wróć

Ozusowanie zleceń coraz bliżej

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zgodnie z zapowiedziami rządu, już wkrótce pracodawcy od wszystkich zawieranych umów zlecenie będą zmuszeni do odprowadzania składek ZUS. Takie same zasady ozusowania obejmą także dochody pochodzące z zasiadania w radach nadzorczych. We wtorek, 21 października Sejm rozpoczął posiedzenie, na którym zajął się gotowym projektem ustawy, wraz z wprowadzonymi poprawkami.

Poprawki te wynikają z prac Komisji Polityki Społecznej i Rodziny nad projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Rząd dąży do tego, aby wszystkie osoby pracujące, bez względu na stosunek prawny zawarty z pracodawcą, mogły odkładać kapitał na emeryturę. Ozusowanie umów zlecenie na to pozwoli i przyczyni się najprawdopodobniej do wykluczenia patologii, jaka istnieje na polskim rynku pracy. Pracodawcy wolą zawierać z pracownikami tanie umowy zlecenie niż płacić pełne składki na ZUS od umów o pracę.

Część przepisów przygotowywanej noweli ustawy ma wejść w życie już z początkiem stycznia 2015 roku i mają one dotyczyć ozusowania dochodów rad nadzorczych. Druga część przepisów, dotycząca oskładkowania wszystkich umów zlecenie miałaby zacząć obowiązywać dopiero w styczniu 2016 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x