< Wróć

Pieniądze za pracę w sobotę

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sobota jest dniem równorzędnym z dniem ustawowo wolnym od pracy, ale pomimo tego faktu wiele osób pracuje w sobotę. Obecnie pracodawca, zgodnie z Kodeksem pracy, zobowiązany jest do oddania pracownikom jednego dnia wolnego w ciągu tygodnia. Politycy planują zmiany, aby możliwe było uzyskanie dodatkowego wynagrodzenia za pracę w sobotę.

W środę, 22 października odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy. Rząd chciałby, aby pracujący w sobotę byli traktowani w ten sam sposób, jak osoby pracujące w niedzielę i święta. Obecnie luka w przepisach prawa pracy wyklucza możliwość dodatkowego wynagrodzenia pracowników za pracujące soboty. Należy się im dzień wolny.

Pracodawcy opowiadają się za uelastycznieniem Kodeksu pracy i uważają, że na zmianie skorzystają zarówno oni, jak i pracownicy. Ci ostatni często godzą się z własnej woli na pracę w sobotę czy w niedzielę, aby mieć szansę na dodatkowe wynagrodzenie. Przynosi im je jednak tylko praca w niedzielę i święta. Z punktu widzenia pracodawcy konieczność zapłaty za pracę w sobotę będzie kosztowniejszym rozwiązaniem niż udzielenie dnia wolnego, co zdaniem rządzących zabezpiecza interesy pracowników. Nie będą oni na pewno zmuszani do tego, aby przychodzić do pracy w każdą sobotę.

Sami związkowcy obawiają się, że nowelizacja kodeksu doprowadzi do wydłużenia tygodnia pracy – z 5 do 6 dni.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x