< Wróć

Górnicy stracą przywileje?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Od dawna pojawiają się głosy o konieczności ograniczenia lub nawet zlikwidowania licznych przywilejów niektórych grup zawodowych, między innymi górników. Realne kroki w tej kwestii podejmuje zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który zwrócił się do swoich związków zawodowych o wydanie opinii w sprawie możliwości zawieszenia na 3 lata części świadczeń dla górników.

W polskim górnictwie występuje wiele problemów. Przede wszystkim wydobywany przez nas węgiel jest drogi, z uwagi na wysokie koszty działalności ponoszone przez spółki węglowe. To powoduje, że brakuje rynków zbytu dla polskiego węgla, dlatego branża podupada. Właściciele spółek węglowych szukają oszczędności, dlatego chcą ograniczenia choć części przywilejów górników.

Związki zawodowe nie chcą nawet o tym słyszeć i chętniej odwołują zarządy spółek węglowych, niż zgadzają się na jakiekolwiek ustępstwa. Nie godzą się na przykład na zawieszenie na 3 lata, począwszy od 2015 roku, części świadczeń w tym wypłaty 14-stej pensji. Dzięki temu Jastrzębska Spółka Węglowa mogłaby zaoszczędzić około 492 mln zł. Odpowiedź górników jest prosta – zarząd chce zabrać im około 20proc. rocznych zarobków, a pomimo nie najlepszej kondycji firmy, aż takie oszczędności nie są konieczne.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x