< Wróć

Jesteśmy mało innowacyjni

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Polskie firmy w dziedzinie innowacji wypadają co najmniej słabo na tle konkurencji europejskiej i światowej. Problemem są niewątpliwie spadające nakłady, jakie są przekazywane na innowacje. Dotychczas nie rosły one, a obecnie maleją.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2013 roku polskie firmy przekazały na cele innowacyjne 32,9 mld zł. Sama kwota wydawać by się mogła imponująca, gdyby nie wcześniejsza, wyższa baza. Okazuje się bowiem, że nakłady na innowacje tylko w ciągu jednego roku radykalnie zmalały – o 3,7 mld zł.

Liczby te są niepokojące, również dla specjalistów. Tomasz Wróblewski pracujący dla firmy doradczej Grant Thornton w wypowiedzi dla „Pulsu Biznesu” powiedział, że powoli wyczerpują się proste rezerwy, które odpowiadały za rozwój polskiej gospodarki. Do rezerw tych zaliczały się niskie koszty pracy i restrukturyzacja niewydolnych zakładów. Obecnie dla dalszego rozwoju należy przekazać na budżet inwestycyjny większe środki finansowe, inaczej pozostaniemy w „ogonie Europy” jeśli chodzi o działalność innowacyjną.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x