< Wróć

Tylko 2 tys. zł brutto

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące przeciętnych wynagrodzeń Polaków. Są one o tyle bulwersujące, że pensje nie rosną i utrzymują się na niskim poziomie. W 2013 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie osób pracujących w przedsiębiorstwach małych, zatrudniających do 9 osób, wynosiło zaledwie 2144,6 zł brutto, co stanowiło 53,6 proc. wynagrodzenia średniego w sferze budżetowej.

W porównaniu do średniej krajowej, która w ubiegłym roku wynosiła 3560,06 zł brutto, wynagrodzenie przeciętne pracowników przedsiębiorstw prywatnych jest niższe o ponad 40 proc. Średnie miesięczne wynagrodzenie w mikroprzedsiębiorstwach było wyższe o zaledwie 544,6 zł, czyli o 34 proc. od minimalnego ustawowego wynagrodzenia w 2013 roku- 1600 zł.

Pracownicy u tak zwanych prywaciarzy nie mają szans na wysokie zarobki. Pracując w mikrofirmach, w których właścicielami są osoby fizyczne, pracownik mógł w ubiegłym roku zarobić średnio 1855,9 zł, tylko o 255,9 zł więcej niż wynosiła minimalna pensja ustawowa. Ogólna, wyższa nieco średnia dla całej grupy mikroprzedsiębiorstw jest wynikiem wyłącznie tego, że zalicza się do nich także firmy z osobowością prawną, gdzie średnie wynagrodzenie w 2013 roku wyniosło 3188,7 zł.

Komentarze

  • padziak pisze:

    Ale te wynagrodzenia są zjadane przez obciążenia! Dla porównania – mam spółkę w UK, w Polsce przedstawicielstwo. Działam na schemacie Pawła Kurnika. Rocznie daje mi to oszczędności na poziomie 15 tysięcy, ale u nich ZUS jest dwa razy niższy, kwota wolna to 50k. U nas kwota wolna to 3k! I teraz powiedźcie mi – z czego niby mają wynikać aż tam ogromne różnice?!

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.