< Wróć

Co w przypadku zagubienia L4?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zwolnienie lekarskie – potocznie określane mianem L4 – jest zaświadczeniem wystawianym przez lekarza  na formularzu ZUS ZLA. Jego wydanie ma na celu usprawiedliwienie absencji pracownika w pracy z powodu niezdolności do pracy wynikającej z choroby bądź w okolicznościach, gdy zachodzi konieczność opiekowania się chorym członkiem rodziny.

Pracownik na L4 – o czym pamiętać?

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim musi się liczyć z różnymi zdarzeniami, jakie mogą się mu w tym czasie przytrafić. Możliwa jest m. in. kontrola l4 mająca za zadanie sprawdzić czy pracownik rzeczywiście jest chory i czy przypadkiem zwolnienie nie jest jedynie pretekstem, by zająć się czymś innym niż praca – takie sytuacje w praktyce do rzadkości nie należą. Zdarzyć się może też i tak, że pracownik zgubi zwolnienie. Co należy wówczas zrobić, by zachować prawo do wypłaty zasiłku chorobowego?

Potrzebna kserokopia bądź wypis z kopii

W przypadku zgubienia zwolnienia lekarskiego pracownik musi się zwrócić z wnioskiem do lekarza, który je wystawił, o sporządzenie wypisu z kopii tegoż zaświadczenia (wypełniając druk ZUS ZLA, lekarz oryginał oddaje pacjentowi, zaś kopię zatrzymuje w swojej dokumentacji). Ponadto pracownik ma prawo też skorzystać z innej opcji polegającej na dostarczeniu pracodawcy kserokopii zwolnienia, niemniej jednak tutaj bardzo ważne jest to, aby zgodność kserokopii z oryginalnym dokumentem była potwierdzona pieczęcią oraz podpisem lekarza. Jeśli takowego potwierdzenia brakuje, wówczas ksero dokumentu nie stanowi podstawy do wypłaty zasiłku chorobowego. Pracownik musi ponadto pamiętać o tym, że na dostarczenie zwolnienia (bądź kopii) pracodawcy ma maksymalnie 7 dni od daty wystawienia zaświadczenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
3 miesięcy temu

3filthiness


0
Would love your thoughts, please comment.x