< Wróć

Nielegalne zatrudnianie pracowników

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Państwowa Inspekcja Pracy opracowała dla Rady Ochrony Pracy raport z kontroli terenowych. Okazało się, że przedsiębiorcy w Polsce nagminnie zatrudniają nielegalnie pracowników. Spośród 146 tys. podmiotów, które przebadano pod kątem legalności zatrudniania podwładnych w ciągu 7 ostatnich lat, nieprawidłowości stwierdzono w co drugiej firmie.

Ochrona pracy wymaga od strony rządowej wykrywania nadużyć i przypadków łamania przepisów Kodeksu pracy. Pracodawcy często dopuszczają się zatrudniania pracowników na czarno albo na podstawie umów cywilnoprawnych, gdzie ewidentnie występują warunki wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę.

Blisko 10 proc. wszystkich pracowników objętych kontrolą nie było zgłaszanych przez nieuczciwych pracodawców jako osoby wykonujące pracę do ubezpieczenia społecznego do ZUS. Łącznie problem ten dotyczył 96,2 tys. pracowników. Nieprawidłowości odnotowano także w zakresie odprowadzania składek na Fundusz Pracy. Składki były nieopłacane lub nieterminowo opłacane w 37,4 tys. przypadków. Składki te nie zostały opłacone za 312,9 tys. osób, a ich łączna kwota wyniosła 77,1 mln zł.

W latach 2007-2013 inspektorzy z Państwowej Inspekcji Pracy wykazali nielegalne zatrudnienie i wykonywanie pracy przez 4359 obcokrajowców.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x