< Wróć

Problemy z zatrudnianiem pracowników

Dziennik „Rzeczpospolita” wskazuje na rosnące problemy firm z zatrudnianiem nowych pracowników. Pomimo faktu, że bezrobocie w Polsce nadal utrzymuje się na bardzo wysokim, dwucyfrowym poziomie, przedsiębiorcy mają realne kłopoty ze znalezieniem pracowników odpowiadającym ich wymaganiom.

Takie problemy zgłasza wiele firm, między innymi amerykański Amazon, który pod Wrocławiem wybudował swoją siedzibę na Polskę. Ma również oddział w Poznaniu. Nie może jednak skompletować swojej załogi, pomimo, że chce zatrudnić 4,5 tys. pracowników na stałe i 7,5 tys. pracowników sezonowych. We Wronkach firma Samsung też zatrudnia, choć z marnym rezultatem.

W Polsce występuje problem niedopasowania kompetencji i umiejętności pracowników do oczekiwań potencjalnych pracodawców. Studenci wybierając kierunki studiów nie biorą pod uwagę tego, czy po ich skończeniu będą mieli szansę na pracę w zawodzie. Pracodawcy muszą zabiegać o chętnych do pracy, zwłaszcza fachowców, ale nie tylko. Wiele osób przebywających na bezrobociu, zarejestrowanych w Urzędach Pracy, nie chce pracować i nie szuka pracy. Takie zjawisko jest notowane w dużym stopniu zwłaszcza w zachodniej i południowej Polsce.

Komentarze

  • gandan pisze:

    W Polsce bezrobocie to jednak wielka fikcja, ale z drugiej strony koszty biznesu są tak chore, że po prostu w tym kraju nie opłaca się zatrudniać legalnie. Wiem jak to wygląda u nas. Przenieśliśmy działalność do UK, schemat Pawła Kurnika, rocznie daje nam to 15 tysięcy oszczędności. Ale u nich w sumie zwolnienia podatkowe to ponad 200 tysięcy, zus jest dwa razy niższy – generalnie ogromna różnica!

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.