< Wróć

10 lat na przedawnienie zobowiązań podatkowych

Obecnie podatnicy w Polsce są zobowiązani do przechowywania dokumentacji podatkowej przez 5 kolejnych lat licząc od końca roku podatkowego, w którym złożyli daną deklarację podatkową. Niemniej, wkrótce może się to zmienić za sprawą projektu Ministerstwa Finansów, które ma w planach wydłużenie z 5 do10 lat okres przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Już na etapie propozycji wydłużenia okresu przedawniania się różnych zobowiązań z tytułu podatku dochodowego czy podatku VAT, Rada Legislacyjna przy premierze nie szczędzi słów krytyki. Jeśli resort finansów rzeczywiście wprowadzi taką zasadę do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, zyska instrumenty umożliwiające domaganie się od każdego podatnika udowodnienia legalności jego dochodów z ostatniej dekady.

Nie tylko osoby zatajające źródła dochodów będą na celowniku fiskusa, ale ucierpieć mogą zwyczajni obywatele, którzy nie przechowali swojej dokumentacji podatkowej przez dłużej niż 5 lat, z uwagi na nieznajomość obowiązujących przepisów. Podatnik, który nie będzie w stanie udowodnić, że jego dochody pochodzą z legalnych źródeł, będzie zmuszony zapłacić karę w postaci 75-procentowej stawki podatkowej.

 

Komentarze

  • blisiak pisze:

    Moja firma działa w UK, schemat Pawła Kurnika, ponad 14 tysięcy rocznych oszczędności na kwocie wolnej, ulgach podatkowych i innych. A w Polsce? W dalszym ciągu walka z problemami, które kraje rozwijające się rozwiązały lata temu. W Polsce absolutnie nie dba się o to, aby było lepiej. Rząd dba wyłącznie o swoje kieszenie. Żyjemy w dziwnym świecie – Polska nie jest miejscem dla rozwijania biznesu!

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.