< Wróć

10 lat na przedawnienie zobowiązań podatkowych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Obecnie podatnicy w Polsce są zobowiązani do przechowywania dokumentacji podatkowej przez 5 kolejnych lat licząc od końca roku podatkowego, w którym złożyli daną deklarację podatkową. Niemniej, wkrótce może się to zmienić za sprawą projektu Ministerstwa Finansów, które ma w planach wydłużenie z 5 do10 lat okres przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Już na etapie propozycji wydłużenia okresu przedawniania się różnych zobowiązań z tytułu podatku dochodowego czy podatku VAT, Rada Legislacyjna przy premierze nie szczędzi słów krytyki. Jeśli resort finansów rzeczywiście wprowadzi taką zasadę do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, zyska instrumenty umożliwiające domaganie się od każdego podatnika udowodnienia legalności jego dochodów z ostatniej dekady.

Nie tylko osoby zatajające źródła dochodów będą na celowniku fiskusa, ale ucierpieć mogą zwyczajni obywatele, którzy nie przechowali swojej dokumentacji podatkowej przez dłużej niż 5 lat, z uwagi na nieznajomość obowiązujących przepisów. Podatnik, który nie będzie w stanie udowodnić, że jego dochody pochodzą z legalnych źródeł, będzie zmuszony zapłacić karę w postaci 75-procentowej stawki podatkowej.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x