< Wróć

3 mld zł na dodatki dla górników

Górnicy protestują przeciwko próbom ograniczenia ich przywilejów, w tym także zlikwidowania dodatków do wynagrodzenia. Wiadomo, że wykonują oni pod ziemią ciężką, obarczoną dużym niebezpieczeństwem pracę i powinni być sowicie z tego tytułu wynagradzani, aczkolwiek niewielu z nas wie, jakie dodatki obecnie im przysługują. Szacuje się, że na ten cel przeznaczana jest rok rocznie kwota 3 mld zł.

Górnikom przysługuje, zgodnie z istniejącymi przywilejami górniczymi, nie tylko pensja podstawowa, ale i dodatki z tytułu Karty Górnika oraz stały dodatek gwarantowany. Ta grupa zawodowa uzyskuje tzw. ołówkowe, czyli ekwiwalent na pomoce szkolne dla swoich dzieci, premie bhp, premie zadaniowe, bilety wakacyjne, nie tylko 13-stą, ale i 14-stą pensję dodatkową czy też barbórkę. Łącznie kwota przeznaczana na jednego pracownika jest więc znacząca.

Jastrzębska Spółka Węglowa wyliczyła, że przeznacza na dodatki dla pracowników kwotę 954,4 mln zł rocznie, a Kompania Węglowa wydaje rocznie 1,7 mld zł na różnego rodzaju dodatkowe świadczenia. Sama czternasta pensja dla górników to wydatek rzędu 289,2 mln zł. Z uwagi na trudną sytuację polskiego górnictwa, przywileje górnicze należałoby ograniczyć. Właściciele spółek węglowych ratując swoje firmy mogą jedynie albo zredukować załogę pracowniczą, albo obniżyć wynagrodzenia, zwłaszcza te dodatkowe. Górnicy jednak nie zgadzają się na takie rozwiązania.

Komentarze

  • karencki pisze:

    Polska to chory kraj… ładowanie kasy na wszelkie sposoby w branże, które wyjdą na ulicę. A gdzie zmiany zasad prowadzenia biznesu w Polsce, gdzie zmiany obciążeń zatrudnienia pracownika? Dlaczego na metodzie Pawła Kurnika mam ponad 200 tysięcy zwolnień podatkowych, niski ZUS, a u nas sypią takimi kosmicznymi kwotami? I jak u nas kiedykolwiek może być dobrze?

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.