< Wróć

3 mld zł na dodatki dla górników

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Górnicy protestują przeciwko próbom ograniczenia ich przywilejów, w tym także zlikwidowania dodatków do wynagrodzenia. Wiadomo, że wykonują oni pod ziemią ciężką, obarczoną dużym niebezpieczeństwem pracę i powinni być sowicie z tego tytułu wynagradzani, aczkolwiek niewielu z nas wie, jakie dodatki obecnie im przysługują. Szacuje się, że na ten cel przeznaczana jest rok rocznie kwota 3 mld zł.

Górnikom przysługuje, zgodnie z istniejącymi przywilejami górniczymi, nie tylko pensja podstawowa, ale i dodatki z tytułu Karty Górnika oraz stały dodatek gwarantowany. Ta grupa zawodowa uzyskuje tzw. ołówkowe, czyli ekwiwalent na pomoce szkolne dla swoich dzieci, premie bhp, premie zadaniowe, bilety wakacyjne, nie tylko 13-stą, ale i 14-stą pensję dodatkową czy też barbórkę. Łącznie kwota przeznaczana na jednego pracownika jest więc znacząca.

Jastrzębska Spółka Węglowa wyliczyła, że przeznacza na dodatki dla pracowników kwotę 954,4 mln zł rocznie, a Kompania Węglowa wydaje rocznie 1,7 mld zł na różnego rodzaju dodatkowe świadczenia. Sama czternasta pensja dla górników to wydatek rzędu 289,2 mln zł. Z uwagi na trudną sytuację polskiego górnictwa, przywileje górnicze należałoby ograniczyć. Właściciele spółek węglowych ratując swoje firmy mogą jedynie albo zredukować załogę pracowniczą, albo obniżyć wynagrodzenia, zwłaszcza te dodatkowe. Górnicy jednak nie zgadzają się na takie rozwiązania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x