< Wróć

Czekają nas głodowe emerytury

Emerytury na poziomie 200-300 zł? Niestety, taki jest „czarny scenariusz” dla przyszłych, polskich emerytów. Tak niska kwota świadczenia wynika z tego, że dane osoby uzbierają na emeryturę niski kapitał, który dzielony jest przez przewidywaną średnią długość życia. Nie oznacza to jednocześnie, że trzeba będzie żyć za tak niską kwotę, bowiem państwo będzie wypłacało emerytury minimalne.

Obecnie Polacy na emeryturze dostają świadczenia w wysokości około 60 proc. swojego wynagrodzenia, czyli około 2 tys. zł. W nowym systemie będzie to około 40 proc. lub mniej, czyli około 1,3 tys. zł, jak zaznacza Wyborcza. Aby uzyskać od państwa emeryturę minimalną, gwarantowaną, będzie trzeba spełnić dodatkowe warunki.

Na takie świadczenia mogą liczyć kobiety z 20-letnim okresem ubezpieczeniowym oraz mężczyźni z 25-letnim okresem ubezpieczeniowym. Od 2022 roku oba okresy zostaną zrównane i niezależnie od płci będą wynosiły 25 lat.

Ile dokładnie będą wynosić najniższe świadczenia po zmianie zasad w marcu 2015 r.?
Po zmianie zasad naliczania emerytur i rent, najniższe świadczenia wyniosą:
• 880,45 zł dla renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty rolniczej,
• 675,13 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
• 1056,54 z ł dla renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową,
• 810,16 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową,
• 739,58 zł dla renty socjalnej,
844 zł dla emerytury minimalnej.

Komentarze

  • agrazik pisze:

    Sposób jest tylko jeden, a w zasadzie dwa. Pierwszy to odkładanie samodzielnie, a drugi to uciekanie z Polski. Mam teraz dzialalność zarejestrowaną w UK, ale w Polsce mam przedstawicielstwo. Płacę dwa razy niższy ZUS niż u nas, a po kilku latach będę miał prawo do wyższej emerytury niż u nas po 40 latach – takie są realia. Nie oddawajcie siebie w ręce polskiego systemu emerytalnego, bo to może się skończyć tylko i wyłącznie fatalnie.

  • […] nawet połowa Polaków, którzy przestaną być aktywni zawodowo w 2060 roku, może dostawać emeryturę minimalną zagwarantowaną ustawowo. Na domiar złego wcale nie wiadomo, czy państwo polskie rzeczywiście […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.