Ile potrwa umowa na czas określony?
Po zmianach w zakresie tzw. umów śmieciowych, czyli przede wszystkim umów cywilnoprawnych, przyszedł czas na rządowy projekt modyfikacji zasad wykorzystywania w polskich przedsiębiorstwach terminowych umów o pracę. Rząd proponuje, aby czas zatrudnienia na takich umowach nie przekraczał 33 miesięcy, a związkowcy chcą jego skrócenia do 24 miesięcy.
Prezydium Komisji Krajowej „Solidarność” oceni, że maksymalny okres zatrudnienia na umowie o pracę na czas określony, który wynosi 33 miesiące, jest zbyt długi. Po zsumowaniu tego okresu i okresu umowy na czas próby, pracownik byłby zatrudniony na umowach terminowych łącznie 3 lata.
Jednocześnie, zarówno rząd, jak i „Solidarność” zgadzają się co do tego, że łączny limit liczby umów o pracę na czas określony nie powinien wynosić więcej niż trzy. Trzecia z kolei umowa musiałaby być przekształcona z mocy obowiązującego prawa na umowę o pracę bezterminową.
Związkowcy jednocześnie zwracają uwagę na fakt, że w przepisach znajduje się pewna luka, która w przyszłości grozi omijaniem nowych wytycznych z Kodeksu Pracy. Dopuszcza ona bowiem możliwość zatrudnienia n a czas określony na okres dłuższy, choć tylko w przypadku zaistnienia obiektywnych okoliczności po stronie pracodawcy. Brakuje przy tym definicji owych „obiektywnych okoliczności”.