< Wróć

Ile potrwa umowa na czas określony?

Po zmianach w zakresie tzw. umów śmieciowych, czyli przede wszystkim umów cywilnoprawnych, przyszedł czas na rządowy projekt modyfikacji zasad wykorzystywania w polskich przedsiębiorstwach terminowych umów o pracę. Rząd proponuje, aby czas zatrudnienia na takich umowach nie przekraczał 33 miesięcy, a związkowcy chcą jego skrócenia do 24 miesięcy.

Prezydium Komisji Krajowej „Solidarność” oceni, że maksymalny okres zatrudnienia na umowie o pracę na czas określony, który wynosi 33 miesiące, jest zbyt długi. Po zsumowaniu tego okresu i okresu umowy na czas próby, pracownik byłby zatrudniony na umowach terminowych łącznie 3 lata.

Jednocześnie, zarówno rząd, jak i „Solidarność” zgadzają się co do tego, że łączny limit liczby umów o pracę na czas określony nie powinien wynosić więcej niż trzy. Trzecia z kolei umowa musiałaby być przekształcona z mocy obowiązującego prawa na umowę o pracę bezterminową.

Związkowcy jednocześnie zwracają uwagę na fakt, że w przepisach znajduje się pewna luka, która w przyszłości grozi omijaniem nowych wytycznych z Kodeksu Pracy. Dopuszcza ona bowiem możliwość zatrudnienia n a czas określony na okres dłuższy, choć tylko w przypadku zaistnienia obiektywnych okoliczności po stronie pracodawcy. Brakuje przy tym definicji owych „obiektywnych okoliczności”.

Komentarze

  • pampo pisze:

    Oj… u nas wszystko wygląda inaczej niż nam się wydaje. Moja firma działa w UK, schemat Pawła Kurnika, a pracujemy oczywiście z polskiego przedstawicielstwa. To legalna optymalizacja zgodna z prawem Unii. Rocznie daje nam to oszczędności na poziomie kilkunastu tysięcy, sam zus jest dwa razy niższy, minimalne są formalności. Absolutnie nie widzę celu w tym, aby aktualnie pracować w Polsce. Po co?

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.