< Wróć

Ile potrwa umowa na czas określony?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Po zmianach w zakresie tzw. umów śmieciowych, czyli przede wszystkim umów cywilnoprawnych, przyszedł czas na rządowy projekt modyfikacji zasad wykorzystywania w polskich przedsiębiorstwach terminowych umów o pracę. Rząd proponuje, aby czas zatrudnienia na takich umowach nie przekraczał 33 miesięcy, a związkowcy chcą jego skrócenia do 24 miesięcy.

Prezydium Komisji Krajowej „Solidarność” oceni, że maksymalny okres zatrudnienia na umowie o pracę na czas określony, który wynosi 33 miesiące, jest zbyt długi. Po zsumowaniu tego okresu i okresu umowy na czas próby, pracownik byłby zatrudniony na umowach terminowych łącznie 3 lata.

Jednocześnie, zarówno rząd, jak i „Solidarność” zgadzają się co do tego, że łączny limit liczby umów o pracę na czas określony nie powinien wynosić więcej niż trzy. Trzecia z kolei umowa musiałaby być przekształcona z mocy obowiązującego prawa na umowę o pracę bezterminową.

Związkowcy jednocześnie zwracają uwagę na fakt, że w przepisach znajduje się pewna luka, która w przyszłości grozi omijaniem nowych wytycznych z Kodeksu Pracy. Dopuszcza ona bowiem możliwość zatrudnienia n a czas określony na okres dłuższy, choć tylko w przypadku zaistnienia obiektywnych okoliczności po stronie pracodawcy. Brakuje przy tym definicji owych „obiektywnych okoliczności”.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x