< Wróć

Pierwsze w życiu CV – kilka cennych porad

Napisanie pierwszego CV nie należy do najłatwiejszego zadania. Nikłe doświadczenie i dopiero ukończona szkoła stawiają młodych ludzi pod ścianą w starciu z tą formą dokumentu. Niestety, ale bardzo często pierwsze w życiu CV usiane jest błędami, które bardzo utrudniają zdobycie pracy. Na co więc należy zwrócić uwagę?

1. Forma

Jeśli nie ma się pojęcia o tym, jak powinno wyglądać CV, warto poszukać w Internecie gotowych szablonów. Z dóbr sieci należy jednak korzystać bardzo uważnie, bo i tam pełno jest wzorów z błędami wszelkiej maści. Pierwsze CV warto skonstruować samodzielnie opierając się tylko na znalezionych gotowcach. Powinno ono zachować typową dla tego gatunku konstrukcję ze wszelkimi nagłówkami, podpunktami, fotografią itd. Najłatwiej będzie przygotować takie CV w edytorze tekstu, który oferuje dodatkowo wiele urozmaiconych opcji formatowania dokumentu. Pierwsze CV raczej nie może łamać pewnych konwencji, więc warto nieco ograniczyć swoją wyobraźnie przy jego konstruowaniu.

2. Wygląd

CV jest dokumentem oficjalnym, więc musi być wyjątkowo schludne (więcej). Nie bez przyczyny mówi się: „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Dołączony do aplikacji życiorys jest swego rodzaju wizytówką, która wystawia pierwszą etykietkę konkretnemu kandydatowi. CV powinno być czytelne, przejrzyste i najlepiej (w przypadku stworzenia pierwszego takiego tekstu w życiu) byłoby, gdyby mieściło się na jednej stronie A4.

3. Język

Bardzo mocno związany z poprzednim punktem element. Pracodawcy zwracają uwagę na to, jak wygląda wypowiedź pisemna kandydata. Wszelkie błędy i literówki w CV mogą obniżyć szanse na zdobycie konkretnego angażu. Świadczą one bowiem o niedokładności kandydata i jego niewiedzy, a chyba nie takiego pracownika wymarzył sobie potencjalny szef.

4. Nikłe doświadczenie

Przy pisaniu pierwszego w życiu CV zawsze pojawia się ten sam problem: „co wpisać w doświadczeniu?”. Przede wszystkim nie należy wypisywać kłamstw i bzdur. Wszelkie informacje o udziale w wolontariatach, praktykach, pracach dorywczych mogą pomóc przekonać do własnej osoby pracodawcę, ponieważ świadczą o dużej chęci do pracy kandydata. Co więcej, informacje dotyczące doświadczenia są często ważniejsze od tych związanych z przebytą edukacją. Warto pamiętać, że zapełnianie CV za wszelką cenę różnymi informacjami może być wyjątkowo zgubne. Dotyczy to również informacji o zdobytych umiejętnościach. Z posiadanych atutów lepiej wybrać te, które faktycznie przydadzą się na danym stanowisku.

5. Unikanie banałów

Dziś już każdy jest „kreatywny”, „umiejętnie radzi sobie ze stresem”, „zna pakiet Office” i „szybko się uczy”. Dodatkowo wszyscy interesują się sportem, literaturą i muzyką. Pisząc pierwsze CV trzeba do minimum zniwelować zawartość banałów. Można z nich przecież zrobić prawdziwe atuty, informując pracodawcę, jaką konkretnie dyscypliną sportu się interesujemy, jaka literatura sprawa nam najwięcej frajdy, a co konkretnie świadczy o naszej kreatywności. Wszystko to po to, by móc jakkolwiek wyróżnić się z tłumu napływających do rekrutujących CV i listów motywacyjnych.

6. Kilka uwag technicznych

Niemal każdy pracodawca zastrzega sobie w ogłoszeniu w sprawie pracy, o obowiązkowym dopisaniu do CV klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych. To bardzo ważne, aby pamiętać o jej umieszczeniu. Warto zadbać o to, by fotografia zamieszczona w życiorysie była dobrej jakości i sprawiała wrażenie, że ma się do czynienia z osobą profesjonalną. To samo tyczy się adresu mailowego. Pracodawca poważniej podejdzie do osoby, której e-mail składa się z imienia i nazwiska, a nie pseudonimu lub podwórkowej ksywki.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

W. Chentkiewicz

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.