< Wróć

Urlop rodzicielski połączony z wychowawczym?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dostrzega problemy wynikające z niejasności przepisów dotyczących urlopów dla rodziców. Istnieje projekt połączenia urlopu rodzicielskiego z wychowawczym. Ma to zwiększyć wiedzę o uprawnieniach urlopowych wynikających z macierzyństwa oraz sprawić, że młodzi rodzice chętniej będą z nich korzystać.

Aktualnie z tytułu urodzenia i sprawowania opieki nad dzieckiem rodzice mają prawo do skorzystania z pięciu różnych urlopów:

Każdy z tych urlopów przyznawany jest na różnych zasadach. Jedne są urlopami płatnymi, inne bezpłatnymi – najczęściej taki charakter ma urlop wychowawczy. Urlop ojcowski z kolei przysługuje wyłącznie ojcom dzieci i nie może być scedowany na matkę.

Przepisy o urlopach dla rodziców są nieklarowne. Pracodawcy przychylają się do projektu ministerstwa o możliwości połączenia niektórych urlopów na opiekę nad dzieckiem. W takim przypadku połączony urlop składałby się z płatnej części – urlopu rodzicielskiego, oraz urlopu wychowawczego – bezpłatnego, ale za który przysługuje rodzicowi finansowanie składek z budżetu państwa.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x