< Wróć

Urlop rodzicielski połączony z wychowawczym?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dostrzega problemy wynikające z niejasności przepisów dotyczących urlopów dla rodziców. Istnieje projekt połączenia urlopu rodzicielskiego z wychowawczym. Ma to zwiększyć wiedzę o uprawnieniach urlopowych wynikających z macierzyństwa oraz sprawić, że młodzi rodzice chętniej będą z nich korzystać.

Aktualnie z tytułu urodzenia i sprawowania opieki nad dzieckiem rodzice mają prawo do skorzystania z pięciu różnych urlopów:

Każdy z tych urlopów przyznawany jest na różnych zasadach. Jedne są urlopami płatnymi, inne bezpłatnymi – najczęściej taki charakter ma urlop wychowawczy. Urlop ojcowski z kolei przysługuje wyłącznie ojcom dzieci i nie może być scedowany na matkę.

Przepisy o urlopach dla rodziców są nieklarowne. Pracodawcy przychylają się do projektu ministerstwa o możliwości połączenia niektórych urlopów na opiekę nad dzieckiem. W takim przypadku połączony urlop składałby się z płatnej części – urlopu rodzicielskiego, oraz urlopu wychowawczego – bezpłatnego, ale za który przysługuje rodzicowi finansowanie składek z budżetu państwa.

 

Komentarze

  • batus pisze:

    U nas nic nie jest do końca jasne, nie ma również warunków dla rodzenia dzieci. Tymczasem możliwości są spore. Ja np. musiałem optymalizować w ramach UE dla utrzymania dalej biznesu. Gdyby nie metoda Pawła Kurnika, nie wiem gdzie teraz byśmy byli. Dwa razy niższy ZUS i ponad 200 tysięcy zwolnień podatkowych dało nam na prawdę fajną kasę i możliwość rozwoju – wszystko poszło w odpowiednim kierunku. Ale czemu Polska nie daje takich możliwości?

  • hadziaj pisze:

    Przedmówco – nie ma się co dziwić. U nas kompletnie nie ma realiów dla normalnego życia. To co piszesz o metodzie Pawła Kurnika jest prawdą. Ludzie tam po kilku latach pracy mają prawo do wyższych świadczeń niż u nas po 40 latach płacenia składek i podatków. Prawda jest taka, że żyjemy w całkowicie innym świecie.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.