< Wróć

Chorobowe zmniejsza emeryturę

Im częściej pracownik bierze zwolnienie L4 i częściej choruje lub przebywa na rehabilitacji, tym mniejsze będą jego świadczenia emerytalne wypłacane w przyszłości. Musimy być świadomi, że za czas zwolnienia lekarskiego nie są odprowadzane za nas składki emerytalne, stąd też nie zwiększa się nasz kapitał, z którego będzie wypłacana emerytura.

Każdy obywatel, który pracuje lub wykonuje działalność gospodarczą, odkłada na swoją emeryturę do ZUS i OFE przekazując składki emerytalne. Wysokość przyszłej emerytury uzależniona jest od tego, ile w okresie aktywności zawodowej uzbieraliśmy na świadczenia.

Obecnie średnia emerytura to mniej niż 60 proc. ostatniej pensji, czyli około 2 tys. zł brutto, zaś w nowym systemie emerytalnym będzie ona najprawdopodobniej jeszcze niższa i wyniesie 40 proc. lub mniej ostatniej pensji. To oznacza, że niektórzy mogą wypracować świadczenia na poziomie nawet 200 zł miesięcznie. Na szczęście, państwo polskie gwarantuje minimalną wysokość emerytur – obecnie jest to kwota 844,45 zł, a od marca 2015 roku zwiększy się ona do poziomu 880,45 zł. Emerytury minimalne będą przyznawane osobom, które mają minimalny staż ubezpieczeniowy – 21 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Od 2022 roku staż zostanie zrównany dla obu płci na poziomie 25 lat.

Każde zwolnienie L4 może powodować zmniejszanie się puli środków odkładanych na przyszłą emeryturę. Powinniśmy być tego świadomi.

Komentarze

  • majkis pisze:

    A to jest co zmniejszać? Podeszliśmy do tych kwestii w całkowicie inny sposób, mianowicie – działamy w UK, tam mam spółkę, w Polsce mam przedstawicielstwo. Rocznie daje to oszczędności na poziomie kilkunastu tysięcy, ale schemat Pawła Kurnika dał mi coś istotniejszego. Otóż po kilku latach płacenia niskiego ZUS mam prawo do wyższej emerytury w UK niż u nas po 40 latach płacenia wysokich składek!

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.