< Wróć

Zlecenia, które powinny być etatami

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Państwowa Inspekcja Pracy w pierwszej połowie 2014 roku podczas prowadzenia rutynowych kontroli zasadności danego typu zatrudnienia w polskich firmach, wykryła, że 1,1 tys. przedsiębiorców podpisuje z pracownikami umowy cywilnoprawne całkowicie wbrew prawu. Powinny one zostać automatycznie zamienione na umowy o pracę.

Zgodnie z art. 22 Kodeksu Pracy, jeśli praca wykonywana jest w określonym miejscu i czasie, pod nadzorem pracodawcy, a obowiązki pracownika są ściśle określone, nie może on być zatrudniany na umowę zlecenie, pomimo, że np. jest studentem. W świetle prawa nie ma to żadnego znaczenia i pracownik powinien podpisać z pracodawcą umowę o pracę.

Polscy pracodawcy nagminnie zastępują etaty umowami cywilnoprawnymi i niechętnie zmieniają umowę swoich podwładnych. Jest to spowodowane przede wszystkim niższymi kosztami ponoszonymi przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia zleceniobiorcy, a nie pracownika.

Bieżące wyniki kontroli PIP w polskich firmach wskazują, że w 2014 roku skala nadużyć w dziedzinie zastępowania etatów zleceniami może być największa od lat. W ciągu 6 miesięcy 2014 roku wykryto 1,1 tys. takich przypadków – mniej więcej tyle samo ile w całym 2012 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x