< Wróć

Rozliczenie PITu online – najczęściej zadawane pytania

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rozliczenie PITu przez internet powoli przestaje być nowością. Co roku coraz więcej podatników decyduje się na wysłanie PITu przez internet i niedługo stanie się to standardem. Mimo to wciąż wiele osób ma pytania i wątpliwości. Postaramy się je rozwiać.

Czy do rozliczenia PITu online muszę instalować jakiś program?

Tak, musisz zainstalować albo program przygotowany przez Ministerstwo Finansów, albo przez specjalistyczną firmę. Oba rozwiązania są bezpłatne. My rekomendujemy skorzystanie z programu, o którym dowiesz się więcej na stronie RozliczeniePIT.pl. Wypełnienie PITu z użyciem tego programu jest prostsze niż papierowej deklaracji, ponieważ program sam obliczy podatek i wybierze odpowiedni formularz.

Skąd mam wiedzieć czy PIT wysłany przez internet dotarł?

Po wysłaniu PITu, jeżeli wszystko odbędzie się bezbłędnie, otrzymasz od systemu e-Deklaracje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (tzw. UPO). Jest to oficjalny dokument, który możesz zapisać na komputerze albo wydrukować i w razie problemów przedstawić w urzędzie skarbowym. Spełnia on taką samą rolę jak kopia zeznania z pieczątką albo dokument potwierdzający nadanie listu poleconego do urzędu.

Jak mam podpisać PIT online?

Zeznania podatkowe wysyłane przez internet nie wymagają podpisu. Można co prawda użyć tzw. podpisu elektronicznego, jednak jest to metoda kosztowna, ponieważ wymaga zakupienia specjalnego urządzenia. Inną metodą na potwierdzenie swojej tożsamości jest podanie kwoty przychodu z poprzedniego zeznania podatkowego. Rozliczając PIT w 2015 roku zostaniesz więc poproszony o podanie jaki przychód uzyskałeś w roku 2013 (czyli to co wykazałeś w zeznaniu wysyłanym w 2014 roku).

Kiedy otrzymam zwrot podatku po wysłaniu PITu przez Internet?

Urząd skarbowy ma zgodnie z przepisami 3 miesiące na zwrot podatku, niezależnie od tego w jaki sposób PIT został złożony. Doświadczenie pokazuje jednak, że osoby, które złożyły PIT przez Internet dostają zwrot wcześniej niż te, które złożyły go tradycyjnie w urzędzie. Znaczenie ma również termin złożenia PITu. Podatnicy, którzy składają PIT pod koniec kwietnia, wtedy kiedy składa go większość obywateli z reguły dłużej muszą czekać na zwrot niż ci, którzy złożą go wcześniej, kiedy urzędnicy nie mają tak wiele pracy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x