< Wróć

Przepaść płacowa pomiędzy Polską a Zachodem

„Raport płacowy. Polska i Świat” przygotowany przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, niestety nie pozostawia złudzeń – polskim płacom daleko jeszcze do standardów Zachodniej Europy. Trudno powiedzieć, czy kiedykolwiek płace choć w części zrównają się z tymi uzyskiwanymi przez pracowników w Niemczech czy w Anglii.

Z raportu ZPiP wynika, że w Polsce przeciętna płaca wynosi około 3,9 tys. zł. To znacznie mniej niż w Niemczech i w Wielkiej Brytanii, gdzie w przeliczeniu na złotówki zarabia się około 14 tys. zł. To ponad 3 razy więcej. Największa średnia płaca według przytaczanego raportu, obowiązuje w sektorze publicznym – dokładnie 4239,36 zł, podczas gdy w prywatnym jest to o około 800 zł mniej – 3466,90 zł. Najszybciej rosną płace w sektorze prywatnym o 3,7 proc rok do roku.

Najwięcej zarobić można w branży IT. Jak wskazuje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak&Sedlak, mediana wynagrodzeń wyniosła 6 tys. zł. Tyle co najmniej zarabia połowa pracowników w branży IT. Najmniej zarabiają pracownicy kultury i sztuki w Polsce – około 3 tys. zł wyniosła mediana ich płac.

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że przeciętna płaca w Polsce to 3650 zł, czyli o 128 zł mniej niż rok wcześniej. Płaca minimalna w 2014 roku wynosiła 1680 zł.

Komentarze

  • bulga pisze:

    Przepaść jest i będzie – u nas nie ma warunków do poprawy sytuacji. 3 lata mam spółkę w UK, w Polsce przedstawicielstwo. Schemat Pawła Kurnika przynosi mi rocznie te 15 tysięcy na plusie, ale u nas to nie jest osiągalne, bo co? Nagle wprowadzą niski ZUS i 50k kwoty wolnej? Nieosiągalne.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.