< Wróć

Zakładamy firmy na potęgę

Wysoki, dwucyfrowy poziom bezrobocia w Polsce utrzymujący się od kilku lat powoduje, że bezrobotni znajdują się w trudnym położeniu. Nie mogąc przez dłuższy czas znaleźć pracy, postanawiają sami wziąć los w swoje ręce i założyć własną działalność gospodarczą. Może to tłumaczyć zwiększoną aktywność przedsiębiorczą, z jaką mamy do czynienia w Polsce.

Firmy powstają z konieczności, choć ich właściciele niekoniecznie posiadają predyspozycje do prowadzenia własnego biznesu lub dobry pomysł, który uzasadniałby założenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Coroczny raport Global Enterpreneurship Monitor, przygotowany przez Polską agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pokazał, że coraz mniej osób chce prowadzić własną firmę. Badania pokazują, że w perspektywie kolejnych 3 lat o założeniu firmy myśli 20 proc. dorosłych Polaków, znacznie mniej niż przed trzema laty, gdy takie plany miało 27 proc. obywateli w wieku produkcyjnym. Ponad połowa z nich nie zakłada biznesu w obawie przed porażką. To tendencja wzrostowa, występująca w całej Unii Europejskiej, przede wszystkim we Włoszech i Grecji, mocno dotkniętych kryzysem gospodarczy.

W Polsce notuje się ponad 47 proc. firm, które powstają z konieczności, podczas gdy średnia unijna wynosi 22,7 proc. Największy odsetek stanowią małe i średnie firmy.

Komentarze

  • gdaszek pisze:

    Ale ile tych firm jest na siłę, bo akurat udało się otrzymać dotację? No właśnie, to dopiero jest problem. Sztucznie powstają te firmy. U nas koszty prowadzenia działalności są zdecydowanie zbyt wysokie. Sam prowadzę działalność na schemacie Pawła Kurnika, mam spółkę w UK, a w Polsce przedstawicielstwo. Rocznie daje nam to 15 tysięcy oszczędności, czyli tak na prawdę diametralnie inny świat pod względami czysto finansowymi!

  • Jakub pisze:

    Jakiś czas temu czytałem o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji 🙂 „Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych” ciekawe..

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.