< Wróć

Jak założyć biuro podróży?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Branża turystyczna to niewątpliwie jedna z najbardziej dochodowych gałęzi gospodarki. Pomimo panującej w niej ogromnej konkurencji stwarza naprawdę ogromne możliwości, które można przekuć w sukces. Biuro turystyczne jest zatem dobrym pomysłem na własny biznes, chociaż trzeba liczyć się z tym, że jest to inwestycja wymagająca niemałych nakładów finansowych.

Jak otworzyć biuro podróży?

Na początku należy koniecznie zaznaczyć, iż biuro turystyczne nie jest tym samym co agencja turystyczna, chociaż pojęcia te są w praktyce często używane zamiennie. Biuro turystyczne jest organizatorem usług turystycznych, agencja natomiast jedynie pośrednikiem. Jeśli zatem ktoś decyduje się na opcję w postaci biura, powinien się do tego solidnie przygotować. W pierwszej kolejności potrzebny będzie profesjonalny biznes plan – nie warto na nim oszczędzać. Cena biznes planów jest uzależniona od bardzo wielu czynników. Rozpiętość jest spora – od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Oczywiście nie mniej istotne jest zastanowienie się nad tym, jaki zakres usług wchodzi w rachubę. Czy będą to wycieczki zagraniczne, czy również krajowe? Czy może wyjazdy tematyczne, biznesowe bądź dla grup zorganizowanych? Pole do popisu jest duże. Biuro powinno mieć także swoją siedzibę – im bardziej atrakcyjna lokalizacja, tym lepiej, ale niestety i drożej. Dlatego też tematem trzeba zainteresować się z odpowiednim wyprzedzeniem.

Formalności należy zacząć od zarejestrowania działalności gospodarczej. Niezbędne jest także uzyskanie zezwolenia urzędu wojewódzkiego oraz wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Do wniosków należy dołączyć następujące dokumenty: oryginał umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej/umowy ubezpieczenia na rzecz klientów lub oświadczenia o przyjmowaniu wpłat na rachunek powierniczy, oświadczenie o spełnieniu warunków wymaganych do wykonywania działalności gospodarczej organizatora turystycznego, a także dowód wniesienia opłaty skarbowej za wydanie zaświadczenia.

Koszty założenia biura turystycznego

Uruchomienie biura turystycznego oznacza spore koszty. Obecnie co prawda nie są wymagane odpowiednie wykształcenie lub praktyka, niemniej jednak warto zainwestować w szkolenia, by pogłębić swą wiedzę na temat branży i prowadzenia działalności gospodarczej. Ceny szkoleń kształtują się przeciętnie na poziomie kilkuset złotych. Kolejnym wydatkiem jest opłata skarbowa za wpis do rejestru. W przypadku nowych firm wynosi ona 514 zł, jeśli zaś ktoś chce wprowadzić zmiany do rejestru wiążące z rozszerzeniem zakresu działalności, musi zapłacić 275 zł. Przez cały okres prowadzenia biura przedsiębiorca musi posiadać  umowę gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, ewentualnie umowę ubezpieczenia na rzecz klientów. Minimalna wysokość sumy gwarancji bankowej bądź ubezpieczeniowej jest określona stosownymi przepisami – dla przykładu organizując zagraniczne imprezy turystycznych i pośrednicząc na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie tychże imprez z transportem czarterowym, należy uiszczać kwotę odpowiadającą 18 proc. rocznych przychodów.

Następna sprawa to siedziba firmy. Koszt wynajęcia i utrzymania lokalu to minimum 1000 zł miesięcznie. Trzeba go także wyposażyć w meble i urządzenia biurowe, a także w kasę fiskalną – to ok. 10000 zł. Na początek minimum 1000 zł należy przeznaczyć na materiały promocyjne takie jak ulotki, wizytówki oraz foldery. Kolejny 1000 zł to profesjonalna strona internetowa – bez tego w przypadku biura turystycznego ani rusz. Przy tej sposobności warto uwzględnić fakt, iż klienci są aktualnie przyzwyczajeni do wykupywania imprez turystycznych za pośrednictwem Internetu. Na stworzenie dedykowanej aplikacji internetowej, wdrożenie certyfikatów bezpieczeństwa SSL itp. trzeba przeznaczyć średnio ok. 15000 zł. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze składki ZUS i podatki – od 1000 zł w górę. Jeśli ktoś zatrudnia pracowników, wydatki rosną. Nieodzowne jest też rozstrzygnięcie kwestii obsługi księgowej. Można albo zatrudnić księgową, albo wynająć biuro rachunkowe – drugi wariant jest tańszy, na początek będzie to ok. 200 zł miesięcznie.

Jak promować biuro podróży?

W dzisiejszych czasach promocja firmy w Internecie to absolutny niezbędnik – zwłaszcza w przypadku biur turystycznych. Podstawą jest rzecz jasna strona www – ważne jest to, by była na bieżąco aktualizowana i dobrze widoczna w sieci, czemu służy pozycjonowanie (najlepiej powierzyć te zadanie profesjonalnej firmie). Można zastanowić się też nad „podpięciem” do strony bloga, który umożliwia nawiązanie kontaktu z odbiorcami w nieco luźniejszej formie. Nie obędzie się również bez wykorzystywania potencjału portali społecznościowych. Skutecznym chwytem marketingowym jest też organizowanie rozmaitych konkursów, w których można wygrać np. vouchery na wycieczki. Takie promocje przyciągają potencjalnych klientów niczym magnes. Ponadto nie wolno stronić od tradycyjnych form reklamy takich jak ulotki, foldery, wizytówki, banery czy ogłoszenia w gazetach. Jeżeli firma dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi, może pokusić się o reklamę radiową bądź telewizyjną. Warto też pokazywać się na branżowych targach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

3abstinence


1
0
Would love your thoughts, please comment.x