< Wróć

Jak założyć przedszkole?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W Polsce istnieje ogromne zapotrzebowanie na przedszkola – zwłaszcza, że placówki publiczne dosłownie pękają w szwach, w związku z czym rodzice niejednokrotnie spotykają się z decyzjami odmownymi. Z tego też względu sporym zainteresowaniem cieszą się usługi świadczone przez placówki prywatne. W dzisiejszych czasach prywatne przedszkole to świetny pomysł na biznes, choć wiąże się ze spełnieniem licznych wymogów.

Jak otworzyć przedszkole?

Jednym z podmiotów posiadających prawo do założenia przedszkola jest osoba prywatna (oprócz tego są to gminy oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej). Obecnie nie musi ona posiadać żadnych wiążących się z profilem takiej działalności kwalifikacji – o ile zamierza być jedynie właścicielem przedszkola. Od osób sprawujących funkcje dyrektorów takich placówek oraz zatrudnionych w nich opiekunów są już wymagane stosowne kwalifikacje, np. co do zasady opiekun musi posiadać minimum średnie wykształcenie i ukończone specjalne szkolenie.

Dość skomplikowana jest w przypadku przedszkola prywatnego kwestia formalności. Przede wszystkim należy na początek zarejestrować działalność gospodarczą. Bardzo ważną sprawą jest znalezienie odpowiedniego lokalu. Sprostać on musi licznym kryteriom. Można go kupić, ale w praktyce najczęściej wchodzi w rachubę dzierżawa bądź wynajem. Lokal musi m. in. posiadać zaplecze gastronomiczne (własna kuchnia nie jest obowiązkowa – równie dobrze można korzystać z usług firmy cateringowej), salę do zabaw, salę do leżakowania, toalety przystosowane do potrzeb dzieci i dorosłych etc. Na jedno dziecko musi przypadać minimum 2 m kw. (przy pobycie do 5 godz.) lub 2,5 m kw. (przy pobycie powyżej 5 godz.). Jeśli grupa dzieci liczy od 3 do 5 osób, wówczas powierzchnia jednego pomieszczenia nie może być mniejsza niż 16 m kw. Odnośnie lokalu nieodzowne jest uzyskanie pozytywnych opinii Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Straży Pożarnej oraz architekta z urzędu miasta/gminy. Niezbędne s ponadto pozytywna opinia Rady Przedszkoli oraz wpis do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego. Składając w urzędzie miasta/gminy wniosek o wpis do ewidencji, należy dołączyć do niego m. in.: statut przedszkola (o tym poniżej), listę pracowników pedagogicznych, informację o warunkach lokalowych, pozytywną opinię kuratora oświaty, formularz do nadania numeru REGON.

Osoba decydująca się na założenie przedszkola powinna pamiętać także o tym, że placówka ta musi posiadać własny statut, w którym określone są takie aspekty jak m. in. nazwa placówki, dane osoby prowadzącej placówkę, organizacja przedszkola, zasady przyjmowania dzieci itp. Dodatkowo nie obejdzie się też bez programu wychowania przedszkolnego, przy czym ostatnimi czasy największe zainteresowanie wzbudzają programy autorskie.

Koszty założenia przedszkola

Prywatne przedszkole to przedsięwzięcie wymagające dużych nakładów finansowych, dlatego też trzeba dokładnie oszacować koszty. W tym celu najrozsądniej jest sporządzić profesjonalny biznes plan – trzeba na to przeznaczyć ok. 2 tys. zł, niemniej jednak warto.

Najważniejszą pozycją w biznes planie będzie niewątpliwie lokal, ponieważ to on generuje największe wydatki. Przeciętnie ok. 50-60 tys. zł trzeba przeznaczyć na przystosowanie go do prowadzenia opisywanej działalności oraz po minimum 4-5 tys. na opłaty z tytułu wynajmu oraz bieżącego utrzymania (woda, energia elektryczna etc.) – opłaty te mogą być oczywiście i znacznie większe, w zależności od wielkości przedszkola oraz miejscowości, w której się ono znajduje. Przy wynajmie bądź dzierżawie lokalu najczęściej wymagana jest kaucja. Co najmniej ok. 20 tys. zł będzie kosztować podstawowe wyposażenie placówki (meble, zabawki, komputery itp.). Niemało pieniędzy pochłania też wyżywienie – w ciągu miesiąca jest to średnio 6-8 tys. zł.

Do tego wszystkiego w budżecie przedszkola muszą się znaleźć środki na wynagrodzenia dla pracowników, na opłaty typu składki ZUS oraz na promowanie placówki. Warto mieć też zabezpieczone pieniądze na nieprzewidziane wydatki.

Jak promować przedszkole?

Aktualnie możliwości w zakresie promowania przedszkola jest naprawdę sporo. To w głównej mierze Internet ze szczególnym wskazaniem na własną stronę internetową oraz portale społecznościowe. Dobrym pomysłem jest nawiązanie współpracy z lokalnymi portalami – za ich pośrednictwem można zamieszczać chociażby informacje o naborze dzieci. Rzecz jasna nie wolno zapomnieć i o tradycyjnych metodach takich jak np. ogłoszenia w prasie i na słupach, ulotki oraz foldery. Niezmiernie skutecznym środkiem promocji jest poczta pantoflowa – opinie o placówkach przedszkolnych rozchodzą się wśród zainteresowanych błyskawicznie, dlatego też od samego początku trzeba dbać o naprawdę wysoki poziom usług.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x