< Wróć

Kilometrówka 2015

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wielu przedsiębiorców oraz ich pracowników wykorzystuje prywatny samochód osobowy, motocykl lub motorower do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W celu zaliczenia ponoszonych w związku z tym kosztów przedsiębiorcy są zobligowani do prowadzenia kilometrówki. Czy jej stawki w 2015 r. uległy zmianie?

Stawki niezmienne od 2007 r.

Pomimo oczekiwanych już od bardzo dawna zmian, kilometrówka w 2015 r. pozostała na takim samym poziomie jak w poprzednim roku. Tak więc stawki te kształtują się na następującym poziomie: 0,5214 zł/1 km dla aut osobowych o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 900 cm3, 0,8358 zł/1 km dla aut osobowych o pojemności skokowej silnika większej niż 900 cm3, 0,2302 zł/1 km dla motocykli i 0,1382 zł/1 km dla motorowerów. Warto w tym miejscu przypomnieć o tym, iż powyższe stawki są takie same od 2007 r. Niejednokrotnie już apelowano o ich podwyższenie, ale niestety, resort finansów wciąż tłumaczy się w ten sam sposób – w budżecie państwa brakuje na to pieniędzy.

Oczekiwane zmiany

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej na przestrzeni kilku ostatnich lat wzrosły znacząco. Wystarczy chociażby nadmienić, iż w bieżącym roku przedsiębiorcy zapłacą wyższy – w porównaniu z 2014 r. – ZUS, a podwyżek jest znaczenie więcej. Co prawda w ostatnim czasie ceny paliwa spadły, niemniej jednak nie zmienia to faktu, że w porównaniu z 2007 r., kiedy to po raz ostatni miał miejsce wzrost kilometrówki, zmieniły się w bardzo wyraźny sposób. Propozycje zmian wychodziły niejednokrotnie zarówno od samych bezpośrednio zainteresowanych – czyli od przedsiębiorców, jak i od ministerstw transportu oraz infrastruktury. I jak dotychczas nie znalazły uznania w oczach resortu finansów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x