< Wróć

Zarabiamy o 3,5 proc. więcej

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Według najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny i Narodowy Bank Polski, poprawia się sytuacja polskich pracowników. Zarabiamy więcej niż przed rokiem, a wzrost ten nie wynika wyłącznie z inflacji. Przypomnijmy, że obecnie w Polsce panuje deflacja.

Szacuje się, że w 2014 roku realnie, po uwzględnieniu inflacji, zarobki Polaków wzrosły o 3,5 proc. Jest to najlepszy wynik od sześciu lat. Ostatni raz tak dobrze było przed kryzysem gospodarczym w 2008 roku, kiedy to pensje realne zwiększyły się o 5,9 proc. w skali roku. Później ich wzrost zaczął hamować, aż do najgorszego pod tym względem roku 2012, kiedy płace wzrosły nieznacznie, o zaledwie 0,01 proc. W 2013 roku ich wzrost wyniósł już 2,8 proc. Jeśli trend wzrostowy w zakresie wynagradzania polskich pracowników zostanie utrzymany, dobrobyt społeczny wzrośnie.

Zwiększenie pensji pracowników wynika między innymi z corocznego podniesienia płacy minimalnej. W 2014 roku wynosiła ona 1680 zł, a od 1 stycznia 2015 roku pracownik zatrudniony na etacie nie może zarabiać mniej niż 1750 zł brutto.

Obecnie sektor publiczny płaci zdecydowanie lepiej niż sektor prywatny, co jest wynikiem prowadzonej polityki. Przypomnijmy, że w sektorze publicznym średnia płaca wynosi 4303 zł miesięcznie, a w firmach prywatnych zarabia się przeciętnie 3585 zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

7
0
Would love your thoughts, please comment.x