< Wróć

Frank po 5 zł stał się rzeczywistością

Jeszcze wczoraj, 15 stycznia 2015 roku, o poranku, nikt nie spodziewał się, że sytuacja na rynku walutowym w jednej chwili ulegnie tak drastycznym zmianom. Wszystko przez franka szwajcarskiego i jego wycenę. Po feralnej, podjętej niespodziewanie decyzji banku centralnego Szwajcarii, frank z poziomu 3,50 zł wyceny rozpoczął szybki rajd w górę uzyskując momentami wartość 5,12 zł.

Dzień ten już teraz jest określany przez ekspertów mianem „czarnego czwartku dla frankowiczów” czyli dla osób spłacających w Polsce kredyty w walucie szwajcarskiej. Aż tak wysoka zmiana kursu walutowego wpłynie radykalnie na wysokość spłacanych przez nich rat kapitałowo-odsetkowych. Rata modelowego kredytu na 300 tys. zł mogła w ciągu kilku tylko godzin wzrosnąć o 200 zł. Szacuje się, że poważne problemy ze spłatą kredytów dotyczą 550 tys. rodzin, które mają kredyty we frankach szwajcarskich.

Wszystko to przez bank centralny Szwajcarii, który nie chce już w dalszym ciągu utrzymywać sztywnego kursu wymiany franka na euro. Kurs został uwolniony, a główna stopa procentowa Szwajcarii została obniżona do poziomu -0,75 punktu procentowego.

Eksperci starają się uspokoić nastroje na rynku walutowym mówiąc, że obecna sytuacja jest przejściowa i wkrótce kurs franka szwajcarskiego powróci do swoich racjonalnych poziomów. Czy jednak rzeczywiście obniży się poniżej granicy 4 zł za sztukę? Czas pokaże.

Komentarze

  • […] to forma wspierania frankowiczów, akceptowalna przez rząd. Minister wypowiedział się, że jeśli kredytobiorcy z powodu zmian […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.