< Wróć

Produkcja bezrobotnych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Idąc na studia młody człowiek sądzi, że uzyskanie dyplomu wyższej uczelni otworzy mu drzwi do błyskotliwej kariery zawodowej. Niestety, dzieje się to w nielicznych przypadkach, kiedy student wyróżnia się spośród swoich kolegów i sam inwestuje w swoje kompetencje i doświadczenie. Dziennik Gazeta Prawna zwraca uwagę na fakt, że uczelnie „produkują” w dużej mierze bezrobotnych.

Dzieje się tak z uwagi na fakt, że uczelnie w Polsce nie reagują żadnymi znaczącymi zmianami w dziedzinie oferty edukacyjnej, na wyniki monitoringu zawodów. W efekcie oferują możliwość studiowania na mało perspektywicznych kierunkach, po których młodzi ludzie nie mają w praktyce większych szans na znalezienie zatrudnienia w wyuczonym zawodzie.

W ciągu sześciu miesięcy 2014 roku do Urzędów Pracy w całej Polsce zgłosiło się wielu absolwentów wyższych uczelni, w tym 2,4 tys. politologów, 1,8 tys. socjologów, 8,3 tys. ekonomistów i 7,3 tys. pedagogów, podczas gdy urzędy miały dla nich odpowiednio 5, 13, 169 i 252 ofert pracy w zawodzie. Takie dane statystyczne powinny dać do myślenia szkołom wyższym.

Niedopasowanie modelu edukacji i kierunków studiów do realiów rynku pracy w Polsce to główny problem oświaty. Uczelnie nie przejmują się danymi, pomimo, że istniejące przepisy zobowiązują je do brania pod uwagę przy konstruowaniu oferty edukacyjnej, sytuacji na rynku pracy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

6
0
Would love your thoughts, please comment.x