< Wróć

Ryczałt samochodowy 2015

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W dniu 1 stycznia 2015 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych. Wprowadzone zostały pewne zmiany – niektóre spośród nich odnoszą się do kwestii wykorzystywania przez pracowników prywatnych samochodów osobowych do celów służbowych. Głównym zamysłem ustawodawcy było wprowadzenie w miarę jednolitej dla wszystkich wysokości ryczałtu.

Pojemność silnika decydującym kryterium

Na mocy aktualnych przepisów zostały wprowadzone wartości pieniężnych, nieodpłatnych świadczeń, które przysługują pracownikowi z tytułu używania prywatnego auta osobowego do celów związanych z wykonywaną pracą. Za decydujące kryterium została tutaj przyjęta pojemność silnika. W przypadku pojazdów o pojemności silnika do 1600 cm ryczałt samochodowy został ustalony na poziomie 250 zł miesięcznie – co oznacza konieczność odprowadzenia 45 zł zryczałtowanego miesięcznego podatku przy stawce 18 proc. podatku. Dla samochodów, których pojemność silnika to więcej niż 1600 cm, stawka wynosi 400 zł – zryczałtowany miesięczny podatek to kwota 72 zł.

Gdy pojazd wykorzystywano przez część miesiąca

Należy jednak pamiętać o tym, że samochód prywatny nie zawsze jest wykorzystywany do celów firmowych przez cały miesiąc, a tylko przez jego część. W takiej sytuacji wartość świadczenia będzie ustalana w oparciu o ilość dni, przez które w skali miesiąca pojazd był wykorzystywany – jest to zatem 1/30 kwoty miesięcznej. Może się zdarzyć, że omawiane świadczenie jest częściowo odpłatne. Wtedy przychodem jest różnica między wartością ustaloną przepisami a odpłatnością, jaką ponosi pracownik. To zaś przekłada się na wysokość obciążeń, które wynikają z zaliczek na PIT oraz składek ZUS – mowa tu o kwotach mieszczących się w przedziale od 100 do 150 zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
5 miesięcy temu

1prepared


0
Would love your thoughts, please comment.x