< Wróć

Uwaga na kontrole ciężarnych

Przedsiębiorcze kobiety, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mają szansę na skorzystanie z prawa do zasiłku i urlopu macierzyńskiego. W takich przypadkach ZUS jednak zastrzega, że będzie wnikliwie kontrolował ubezpieczone właścicielki firm.

Akcja ZUS-u spowodowana jest tym, że lawinowo przybywa kobiet, które zaledwie po trzech miesiącach opłacania składek na ZUS korzystają z prawa do zwolnienia lekarskiego L4 w związku z ciążą, automatycznie występując o wypłatę horrendalnie wysokich zasiłków. Może to być nawet 6 tys. zł miesięcznie.

Kobieta, która tuż przed porodem założyła firmę i opłaciła chociaż jedną składkę w wysokości 3 tys. zł na ubezpieczenie ZUS, może uzyskać ponad 4 tys. zł zasiłku macierzyńskiego przez kolejne 12 miesięcy. Takie przypadki są jednak bardzo wnikliwie analizowane przez urzędników ZUS, dlatego przedsiębiorcze kobiety nie mają pewności, że zasiłek macierzyński zostanie im rzeczywiście wypłacony.

ZUS przesyła paniom chcącym otrzymać wysoki zasiłek pismo z 15-stoma pytaniami dotyczącymi m.in. tego, jak firma ma zdobywać zlecenia, jak dotychczas reklamowały one swoją działalność i czy jest ona ich jedynym źródłem utrzymania. ZUS zapyta także o dane kontaktowe do osób, które mogłyby potwierdzić, że faktycznie działalność była prowadzona.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.