< Wróć

W 2060 roku połowa emerytów na minimalnych świadczeniach

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Eksperci z firmy badawczej Deloitte przeprowadzili badania dotyczące wysokości przyszłych emerytur w Polsce. W 2013 roku Polska liczyła sobie 38,5 mln mieszkańców, ale prognozuje się, że w kolejnych latach społeczeństwo będzie się kurczyć i starzeć. To spowoduje wypłacanie głodowych emerytur uprawnionych świadczeniobiorcom.

W wyniku takich zmian demograficznych nawet połowa Polaków, którzy przestaną być aktywni zawodowo w 2060 roku, może dostawać emeryturę minimalną zagwarantowaną ustawowo. Na domiar złego wcale nie wiadomo, czy państwo polskie rzeczywiście będzie stać na wypłatę takich świadczeń.

Czy czeka nas poważne załamanie systemu emerytalnego? Niewykluczone. Jeśli obecnie nie zostaną podjęte realne działania mające zapobiec takim sytuacjom w przyszłości, emeryci nie mogą liczyć na „złotą jesień życia”.

W 2015 roku w Polsce będzie 5,2 mln emerytów i 14,7 mln osób pracujących, jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego. Na jednego emeryta pracują dziś 3 osoby, a w 2050 roku będą przypadały na niego tylko dwie osoby pracujące. Oznacza to, że z budżetu państwa będzie trzeba wypłacać wyższe kwoty na świadczenia społeczne, przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływów ze składek. Przyszłe emerytury będą skrajnie niskie. Obecnie najniższa emerytura to zaledwie 844 zł brutto.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.