< Wróć

Podwójny wzrost kwoty wolnej od podatku

Kwota wolna od podatku nie ulegała żadnym zmianom w zasadzie od 2003 roku. Od tego czasu co rok w rocznych rozliczeniach podatkowych większość podatników ma możliwość skorzystania z kwoty wolnej w wysokości 3089 zł. Istnieją jednak realne plany jej zwiększenia i to nawet dwukrotnie!

Kwota wolna od podatku to roczny dochód, który jest zwolniony od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dzięki temu w kieszeni podatnika pozostaje 556,02 zł niepobranego na rzecz fiskusa podatku.

Według projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jaki pojawił się w II połowie października 2014 roku, kwota wolna od podatku ma ulec zwiększeniu. Według Rzecznika Praw Obywatelskich jest ona zbyt niska na to, aby zapewnić elementarne potrzeby życiowe podatników. W praktyce państwo pobiera podatek od najuboższych, nie pozostawiając im środków na zagwarantowanie tzw. minimum egzystencji.

Niewykluczone, że posłowie wprowadzą od 2016 roku kwotę zwolnioną z opodatkowania w wysokości ponad 6 tys. zł. 4 lutego 2015 roku nowelizacją ustawy o PIT ma zająć się Sejm. Zapisano w nim, że kwota wolna od podatku powinna wynosić 12-krotność minimum egzystencji dla jednoosobowego gospodarstwa pracowniczego – w 2014 roku była to kwota 521,11 zł.

 

Komentarze

  • […] kolei, poseł PiS Maks Kraczkowski podkreśla, że dzisiejsza kwota wolna od podatku nie daje obecnie szans osobom mało zarabiającym na odczuwanie skutków wzrostu gospodarczego. SLD […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.