< Wróć

Twoje konto pod kontrolą państwa

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Politycy pracują nad ustawą napisaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, która ma zwiększyć uprawnienia państwa dotyczące wglądu w rachunki bankowe. Równolegle trwają prace w Senacie dotyczące rozwiązania problemy tzw. martwych kont, ważnych dla spadkobierców.

Czy to oznacza, że wkrótce organy państwowe będą mocno ingerować w nasze finanse i mieć wgląd do każdego rachunku bankowego – osobistego i firmowego bez wyjątku? Na to wygląda. MSW we współpracy z Prokuraturą Generalną i Ministerstwem Finansów planuje utworzenie centralnego rejestru rachunków, do którego dostęp mieliby rządzący, co zasadniczo ma ułatwić ewidencję i przeglądanie rachunków instytucji publicznych i obywateli. MSW wyjaśnia, że pomoże to w ściganiu przestępstw gospodarczych.

Obywatele mogą jednak poczuć, że ich finanse są pod czujnym okiem rządu, a oni sami są obiektem inwigilacji. Na tle projektu MSW znacznie mniej kontrowersji wywołują prace senatorów, które zakładają utworzenie bazy rachunków kont bankowych i SKOK-ów, otwartej dla spadkobierców, legitymujących się dokumentami potwierdzającymi nabycie praw do spadku. Dzięki ewidencji można by łatwiej dotrzeć do kont spadkodawcy, o których jego bliscy mogli nie mieć pojęcia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x