< Wróć

Pracujemy długo i mało wydajnie

Według danych Eurostatu, Europejskiego Urzędu Statystycznego, w 2013 roku przeciętny pracownik w Polsce w ciągu tygodnia przepracował niemal 41 godzin. O godzinę więcej, niż wskazuje na to norma czasu pracy i o 3,5 godziny więcej niż średnia dla Unii Europejskiej. Niestety, za wydłużonym czasem pracy nie idzie wydajność pracowników.

Główny Urząd Statystyczny podaje z kolei, że w 2013 roku ponad 14 proc. Polaków spędzało w pracy co najmniej 50 godzin tygodniowo. Eurostat ocenia też, że na polu długości czasu pracy ustępujemy miejsca na podium jedynie Grekom.

Gorzej jest zdecydowanie z produktywnością naszych pracowników, liczoną jak PKB wytworzony w ciągu godziny pracy. Zajmujemy dopiero 5 miejsce od końca spośród wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, z wynikiem 10,6 euro, wyprzedzając tym samym Litwę, Łotwę, Rumunię i Bułgarię.

Do pracy w nadgodzinach Polaków dopinguje obawa przed utratą zatrudnienia, zwłaszcza, że perspektywy znalezienia innej pracy są niewielkie przy panującym wysokim bezrobociu w naszym kraju.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.