< Wróć

Ile zarobi pracownik w swojej pierwszej pracy?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zatrudnienie na pełny etat, na podstawie umowy na czas nieokreślony jest czynnikiem stabilizującym sytuację młodego człowieka. Niemniej, nawet etat w pierwszej pracy danej osoby może nie przynieść wynagrodzenia na zadowalającym poziomie. Młodzi, początkujący pracownicy mogą uzyskiwać w pierwszym roku swojej pracy wynagrodzenie niższe od tego, ile wynosi minimalna pensja w gospodarce narodowej.

Od 1 stycznia 2015 roku wynagrodzenie minimalne w Polsce wzrosło z poziomu 1680 zł do 1730 zł brutto. To dobra informacja dla pracowników, także tych rozpoczynających swoją karierę zawodową. Osoba zaczynająca swoją karierę zawodową musi otrzymywać minimalne wynagrodzenie na poziomie 80 proc. kwoty wynagrodzenia minimalnego. W tym roku będzie to 1400 zł brutto miesięcznie.

Firma Sedlak&Sedlak przeprowadziła Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2014, z którego wynika, że mediana wynagrodzeń pracowników w pierwszym roku ich pracy wynosiła w ubiegłym roku 2100 zł. Grupa 10 proc. osób zarabiających najwięcej otrzymywała przy tym pensje w wysokości ponad 3500 zł, a grupa 10 proc. najgorzej wynagradzanych pracowników zarabiała 1400 zł i mniej. Na najwyższe wynagrodzenie mogli liczyć młodzi pracownicy najlepiej wykształceni, legitymujący się zwłaszcza tytułem inżyniera. W 2014 roku średnie pensje pracowników rozpoczynających karierę zawodową wynosiły 2380 zł brutto miesięcznie. Nie jest to wynik pesymistyczny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x