< Wróć

Pracownik bez L4 na chorobowym

Zwolnienie lekarskie L4 jest podstawą formalną dla pracowników do skorzystania przez nich z uprawnień chorobowych. Na podstawie zwolnienia uzasadniana jest absencja w pracy i wypłacane wynagrodzenie lub świadczenie chorobowe. Niemniej, tą prostą zasadę chcą zmienić niemieccy naukowcy.

Pracownicy uniwersytetu w Magdeburgu proponują, aby lżej chorzy pracownicy, np. z przeziębienie, mogli samodzielnie zadecydować o tym, czy idą do pracy czy pozostają w domu – nawet przez tydzień, bez konieczności odbywania przy tym wizyty lekarskiej i pozyskiwania zwolnienia lekarskiego. Politycy w Niemczech ze sceptycyzmem odnoszą się do tego pomysłu.

Naukowcy twierdzą jednak, że takie rozwiązanie pomogłoby w rozładowaniu kolejek w gabinetach lekarskich, zwłaszcza, że statystyczny Niemiec częściej zgłasza się do lekarza ni obywatele innych państw europejskich. Co więcej, częste wizyty są spowodowane także i tym, że pracownicy mają obowiązek przedstawienia pracodawcy najpóźniej trzeciego dnia choroby zwolnienia lekarskiego. Czy w Polsce taki pomysł miałby rację bytu? Czy L4 nie będą konieczne?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.