< Wróć

Specjalne strefy ekonomiczne bez ulg?

Ministerstwo Gospodarki w wielu miejscach w całej Polsce otwiera i otwierało w przeszłości tzw. specjalne strefy ekonomiczne. Dziś ekspert Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Stanisław Szultka wypowiada się, że strefy powinny stracić istniejące ulgi podatkowe przyznawane przedsiębiorcom.

Według niego, doświadczenie pokazało, że strefy ekonomiczne owszem, przyciągnęły do siebie inwestorów zagranicznych i stworzyły nowe miejsca pracy, ale zwykle w regionach o stosunkowo niskiej stopie bezrobocia. Nie są one więc skuteczne w walce z problemami na rynku pracy.

Specjalne strefy ekonomiczne nadal pozostają w centrum zainteresowania Ministerstwa Gospodarki, które planuje w 2015 roku wydanie 217 zezwoleń na funkcjonowanie stref, których zobowiązania to inwestycje rzędu 7,7 mld zł. W rezultacie szacuje się, że powstanie około 11 tys. nowych miejsc pracy.

Resort gospodarki informuje jednocześnie, że w najbliższych latach nie powstaną nowe strefy, ale będą rozwijane te już istniejące oraz projektowane wokół nich szlaki komunikacyjne. Będą powstawały lokalne parki przemysłowe, hale pod wynajem czy inkubatory przedsiębiorczości. Działalność stref ekonomicznych ma być nakierowana na spełnianie potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw.

Komentarze

  • […] posiadać dobry pomysł na biznes, aby móc otworzyć „firmę na próbę bez ZUS” w Zabrzu. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości zobowiązuje się do wypełniania zadań prawno-księgowych w stosunku do nowych firm na próbę, […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.