< Wróć

Ochrona produktów przed zamierzonym skażeniem

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Firmy produkujące artykuły spożywcze muszą zmierzać się z różnymi problemami. Celem działania ich przedsiębiorstwa jest dostarczanie na rynek produktów wysokiej jakości. Produktów, które nie będą stanowić zagrożenia dla konsumentów. Dlatego branża spożywcza obwarowana jest licznymi przepisami, a jednym z najbardziej znanych jest system HACCP, czyli system analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli.

Musimy mieć jednak świadomość, że do zakażeń produktów dochodzi nie tylko na etapie produkcji, ale również poprzez świadome działanie samych pracowników, dostawców czy innych firm i osób powiązanych z firmą. Zdarza się i takie przypadki wykryte zostały również na terenie naszego kraju, że niezadowoleni pracownicy celowo zarażają produkty czynnikami chemicznymi, biologicznymi czy fizycznymi. Narażając tym samym nie tylko firmę na straty i utratę dobrej reputacji, ale również samych konsumentów, nieświadomych zaistniałej sytuacji.

Dlatego warto jest pomyśleć o zabezpieczeniu się na wypadek zaistnienia takiego wypadku. Pomocny jest tutaj food defense, czyli działania podejmowane w ramach obrony żywności. Działania takie mają na celu ochronę reputacji firmy, zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia złośliwego ataku, a także zapewnienie konsumentów i kontrahentów, że firma podejmuje wszelkie działania mogące wykluczyć powstanie zagrożenia wewnątrz firmy.

Wdrożenie zasad food defense nie we wszystkich organizacjach przebiega bezproblemowo. Bowiem często okazuje się, że o ile zakład działa poprawnie i jest właściwie zabezpieczony, o tyle sami pracownicy stanowią utrudnienie. Dlatego każda firma powinna przygotować plan działania w takich sytuacjach, czyli plan obrony żywności i każdy pracownik musi wiedzieć co należy wówczas do jego obowiązków.

Jeśli firma nie wie jak podejść do tego tematu i jaki kroki powinna podjąć może skorzystać z usług firm specjalistycznych, którzy mogą we wdrożeniu food defense.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x