< Wróć

Waluta z kraju marzeń

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Chyba nie ma już kraju, do którego Polacy by nie podróżowali. W ramach możliwości staramy się w pełni korzystać z możliwości, jakie dają otwarte granice oraz powszechnie dostępny paszport i zwiedzamy cały świat. Dlatego wiedza o walutach różnych krajów i ich kursie powinna być dostępna na wyciągnięcie ręki.

Australia to kraj marzeń wielu Polaków. Kto czasem nie śnił o tym, żeby właśnie tam osiąść na emeryturze, wygrzewać się w słońcu i łowić ryby w oceanie? Australia to szósty co do wielkości kraj świata i jednocześnie najmniejszy kontynent. Leży nad Oceanem Spokojnym i Indyjskim i składa się z wielu wysp – między innymi z Tasmanii. Walutą obowiązującą w Australii jest dolar australijski, który obowiązuje także na wyspach Kiribati, Tuvalu i Nauru. Dolar ten dzieli się na sto centów, a ciekawostką jest to, że jest to pierwsza waluta, która została wykonana z polimeru. Taki banknot nie tylko trudno jest sfałszować, ale jest on też odporny na zniszczenie czy wilgoć. Każdy banknot opatrzony jest obrazkiem holograficznym, dodatkowo zabezpieczającym przed fałszowaniem. Do roku 1966 w Australii obowiązywał funt australijski.

Australijska waluta dzieli się na centy. Na monetach widnieją wizerunki zamieszkujących Australię zwierząt – na przykład ptaka kookaburry, który jest odmianą zimorodka, dziobaka lub misiów koala. Z kolei banknoty opatrzone są portretami postaci słynnych i zasłużonych dla Australii – są to między innymi Edith Cowan – działaczka społeczna, John Monash – generał czy Królowa Elżbieta II. Jeżeli chcemy śledzić kurs dolara australijskiego, możemy robić to bez wychodzenia z domu. Jest wiele stron internetowych, które pozwalają być na bieżąco z kursami wszystkich dostępnych walut. Możemy za ich pomocą śledzić nie tylko aktualny kurs interesującej nas waluty, ale i archiwum średnich kursów walut. Strony te oferują też kalkulator walutowy za pomocą którego można przeliczyć jedną walutę na inną.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

7
0
Would love your thoughts, please comment.x