< Wróć

Stopy w dół po raz ostatni?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zaskoczeniem dla ekonomistów było obniżenie w dniu 4 marca 2015 roku przez Radę Polityki Pieniężnej głównych stóp procentowych w Polsce. Jest to dobra informacja dla kredytobiorców spłacających lub zamierzajacych zaciągnąć kredyt w polskich złotych, ale nie dla zwolenników bezpiecznego oszczędzania.

To koniec cyklu obniżek stóp procentowych – zapowiada prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie szef RPP – Marek Belka. W wyniku podjętej przez Radę decyzji obecnie główna stopa procentowa wynosi 1,5 proc. w skali rocznej. To większa obniżka, niż się tego spodziewano. Poziom 1,5 proc. jest najniższy w historii funkcjonowania RPP. Dodatkowo, obniżono o 50 pkt bazowych stopę depozytową, do poziomu 0,5 proc, a stopę redyskonta weksli do 1,75 proc. Rada obniżyła także do 2,5 proc. stopę lombardową, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na wysokość oprocentowania kredytów i pożyczek na polskim rynku finansowym.

Zgodnie z przepisami ustawy antylichwiarskiej oprocentowanie kredytów nie może być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej, tj. maksymalnie 10 proc. w chwili obecnej. Jeszcze na początku 2013 roku w ofertach kredytów i pożyczek mogliśmy zobaczyć oprocentowanie rzędu 22 proc. w skali roku.

Efektem ogłoszonej przez RPP decyzji było umocnienie się naszej rodzimej waluty wobec euro – na koniec dnia w środę, 4 marca płacono za euro 4,16 zł, za dolara 3,74 zł, a franka – 3,89 zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x