< Wróć

Czy Polki zarabiają tyle samo co Polacy?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Parytety płci w dużych firmach, korporacjach czy instytucjach, nie są zachowywane. W efekcie większość kierowniczych stanowisk chociażby w spółkach notowanych na GPW jest obsadzonych przez mężczyzn. W Europie Zachodniej czy w USA jest nieco inaczej.

Według danych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w zarządach giełdowych spółek zasiada zaledwie 11,6 proc. kobiet, a w radach nadzorczych – 16,6 proc. Tylko 7 proc. kieruje takimi spółkami jako prezes. Premiowanie kobiet na kierownicze stanowiska jest nieefektywne.

Polki zarabiają niestety mniej niż Polacy, nawet zajmując te same stanowiska pracy. Różnice są niewielkie – 6,4 proc. na korzyść panów, ale w Europie jest znacznie gorzej. Eurostat podaje, że Niemki zarabiają o 21 proc. mniej niż Niemcy, Estonki o 30 proc. mniej, zaś Brytyjki o 20 proc. mniej. W Norwegii obowiązują parytety w dostępie do najwyższych stanowisk w firmach, a różnica w płacy i tak istnieje i jest wysoka – 16 proc.

Opracowania Głównego Urzędu Statystycznego pokazują wyższe różnice w płacy kobiet i mężczyzn w Polsce, sięgające 20 proc. Zawody sfeminizowane – fryzjerka, przedszkolanka, sprzedawca są gorzej płatne.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x