< Wróć

171 mln zł zaległości wobec pracowników

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zmniejsza się z roku na rok liczba pracowników, którzy nie otrzymują na czas wynagrodzenia za swoją pracę. Pracodawcy na koniec 2014 roku zalegali z zapłatą pensji i innych świadczeń dla swoich podwładnych kwotę nieco ponad 171 mln zł.

Państwowa Inspekcja Pracy wskazuje na polepszenie się sytuacji w zakresie opłacania pracy pracowników w Polsce. W 2014 roku 2,6 tys. pracodawców uchylało się od wynagradzania podwładnych. W 2013 roku w grupie tej wymieniano ponad 3 tys. firm. W sumie wynagrodzenia na czas lub w ogóle nie otrzymało przed rokiem 83,3 tys. pracowników, a w 2013 roku – aż 106 tys. osób.

Można powiedzieć o poprawie sytuacji na rynku pracy. PIP ujawnia mniejszą skalę nadużyć w zakresie wypłacania pensji, świadczeń pozapłacowych i należności dla pracowników w innego tytułu. Pracodawcy niezmiennie tłumaczą się przed inspektorami, że brak uiszczania wynagrodzeń pracowników na czas spowodowany jest okresową utratą płynności finansowej. Po uregulowaniu należności przez nierzetelnych kontrahentów, wynagrodzenia mają być wypłacane natychmiastowo.

Do 6 marca 2015 roku inspektorom PIP udało się odzyskać prawie 102,5 mln zł z zaległych 171 mln zł puli świadczeń i wynagrodzeń pracowniczych. W przypadku zaległości płacowych PIP dysponuje możliwością wydania nakazu zapłaty, w formie decyzji administracyjnej dla pracodawcy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

2billion


6
0
Would love your thoughts, please comment.x