< Wróć

Koniec wieloletnich umów na czas określony

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Umowy na czas określony to obok umów cywilnoprawnych, jeden z problemów polskiego rynku pracy. Wiceminister pracy, Radosław Mleczko informuje, że nadużywanie takich umów przy zawieraniu stosunku pracy z pracownikiem, ma zostać zlikwidowane.

Projekt zmian w Kodeksie Pracy zakłada ograniczenie terminowych umów o pracę, w przypadku których maksymalny czas trwania wraz z trzymiesięcznym okresem próbnym po zsumowaniu nie może przekraczać 36 miesięcy.

Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy mówią, że po dwóch umowach terminowych o pracę, trzecia podpisywana pomiędzy tymi samymi stronami musi mieć charakter kontraktu nieograniczonego czasowo. Nie regulowano też długości trwania takich umów, co sprawiało, że w toku całej kariery zawodowej pracownik mógł wykonywać obowiązki zawodowe na podstawie umowy terminowej. Znane są przypadki, w których umowa czasowa zawierana była na 40 lat, a okres wypowiedzenia i tak wynosił zaledwie 2 tygodnie.

Po zmianach w Kodeksie Pracy, pracownik ze stażem pracy w danej firmie wynoszącym 6 miesięcy będzie miał prawo do dwutygodniowego wypowiedzenia, a jeśli staż wynosi od pół roku do trzech lat – do miesięcznego wynagrodzenia. Powyżej 3-letniego stażu pracy, niezależnie od typu zawartej umowy, okres wypowiedzenia musiałby wynosić trzy miesiące.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x