< Wróć

PIT wypełni za nas fiskus

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ministerstwo Finansów od 16 marca 2015 roku udostępnia podatnikom pozyskującym dochody za pośrednictwem płatników w poprzednim roku podatkowym, wstępnie wypełnione przez fiskusa ich zeznania roczne na druku PIT-37. System funkcjonuje bez zarzutu i stanowi rewolucję w rozliczeniach z fiskusem.

Celem nowego systemu ma być wsparcie podatników w wypełnianiu rocznych zeznań podatkowych i upowszechnienie e-deklaracji. Ministerstwo Finansów w dużej mierze będzie obecnie wyręczać podatników w rozliczeniach z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Wstępne rozliczenia PIT-37 dla pracowników są dla nich dostępne w Portalu Podatkowym, pod adresem portalpodatkowy.mf.gov.pl albo pfr.mf.gov.pl

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe może zostać uzupełnione przez podatnika o należne mu ulgi i odliczenia podatkowe. Można również rozliczyć się na jego podstawie jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub łącznie z małżonkiem.

Fiskus w ten sposób pomoże w rozliczeniu się z podatku dochodowego pracownikom, emerytom i rencistom. W formularzu umieści dane personalne podatnika, informacje o jego zeszłorocznych przychodach, kosztach ich uzyskania, dochodzie, zaliczkach na podatek odprowadzonych w ciągu roku oraz zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

W ten sposób odbywa się pierwszy etap reformy rozliczeń podatkowych. Już w przyszłym roku te same zasady wstępnie wypełnianych przez fiskusa deklaracji podatkowych obejmą PIT-36 i PIT-38.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x