< Wróć

Zasiłek pogrzebowy – zmiany od 1 marca 2015 roku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Od 1 marca 2015 roku weszły w życie w Polsce zmiany dotyczące ustalania prawa do zasiłku pogrzebowego. Na szczęście, zmianom nie uległa wysokość zasiłku pogrzebowego, która obecnie wynosi zaledwie 4000 zł.

W wyniku nowelizacji ustawy z dnia 23 października 2014 roku o zmianie ustawo o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, rozszerzono katalog osób uprawnionych do uzyskania zasiłku pogrzebowego w razie śmierci osoby ubezpieczonej, pracownika, emeryta, rencistę czy członka rodziny tychże osób. Do zasiłku pogrzebowego mają dziś prawo członkowie rodziny zmarłego, wśród których wymienia się małżonków, rodziców, ojczyma, macochę, osoby przysposabiające, dzieci – własne i adoptowane, a także po zmianach ustawowych – rodzeństwo, dziadków, wnuków oraz osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

Dzięki temu większa liczba osób będzie uprawniona do uzyskania zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 zł. Dotychczas w wielu przypadkach zasiłek przepadał, jeśli dla danej osoby nie istniała najbliższa rodzina, która mogła się o niego ubiegać.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

1independently

trackback
4 miesięcy temu

2disease


6
0
Would love your thoughts, please comment.x