< Wróć

Jak obliczyć okres zasiłkowy?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Okres zasiłkowy jest to czas, kiedy osoba ubezpieczona otrzymuje wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy. Celem zasiłku jest rekompensata zarobku, który został utracony wskutek niezdolności do pracy. Otrzymanie go jest uzależnione od kilku czynników – najważniejszym warunkiem jest podleganie obowiązkowemu lub dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Okres niezdolności do pracy

Wymienione powyżej świadczenia są wypłacane osobie niezdolnej do pracy. Przyczyną niezdolności jest na ogół choroba, niemniej jednak ustawodawca przewidział również i inne sytuacje, w których mówi się o niezdolności do pracy. Ma to miejsce wówczas, gdy ktoś: poddał się badaniom lekarskim dla kandydatów na dawców komórek, narządów i tkanek; przebywa w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego, gdzie poddawany jest leczeniu uzależnienia od alkoholu; przebywa w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, gdzie przechodzi terapię związaną z uzależnieniem od środków odurzających bądź substancji psychotropowych. Ponadto niemożność wykonywania pracy może być także efektem decyzji dotyczącej  zapobiegania i zwalczania zakażeń oraz chorób zakaźnych u ludzi.

Co to jest okres zasiłkowy?

Okres, w którym jest wypłacany zasiłek chorobowy albo wynagrodzenie chorobowe, jest określane mianem okresu zasiłkowego. Wyszczególnia się w tym przypadku dwie opcje, a mianowicie 182 dni (jeśli przyczyną niezdolności do pracy jest choroba) i 270 dni (jeżeli niezdolność do pracy wynika z zachorowania na gruźlicę lub ma miejsce podczas ciąży). Należy przy tym pamiętać o tym, iż na poczet okresu zasiłkowego nie są zaliczane urlopy bezpłatny i wychowawczy, okres tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności (poza pewnymi wyjątkami), a także czas wyczekiwania na świadczenie. Ten ostatni jest uzależniony od tego czy ktoś podlega ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie lub obowiązkowo. Jeśli jest ubezpieczeniem objęty obowiązkowo, to wtedy czas wyczekiwania wynosi 30 dni, jeżeli zaś dobrowolnie – to 90 dni. Aby jednak świadczenie zostało wypłacone, 30- lub 90-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego nie może zostać przerwany. Do okresów nieprzerwanego ubezpieczenia są wliczane poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego – pod warunkiem, że przerwa pomiędzy nimi nie była dłuższa niż 30 dni lub też jej przyczyną były urlop wychowawczy bądź bezpłatny albo czynna służba wojskowa odbywana przez niezawodowego żołnierza.

Wynagrodzenie chorobowe

Koniecznie trzeba też przy tej sposobności zaznaczyć, iż jeżeli osobą ubezpieczoną jest pracownik, to przysługuje mu nie tylko prawo do zasiłku chorobowego, ale również do poprzedzającego go wynagrodzenia chorobowego. Należy się ono za czas pierwszej niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, przy czym niebagatelną rolę odgrywa wiek pracownika. 14-dniowy wymiar tegoż wynagrodzenia przypada pracownikom, ktrzy w danym roku kalendarzowym ukończyli 50 lat. Opcją drugą jest 33-dniowy wymiar wynagrodzenia chorobowego dla pozostałych pracowników.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

2uplifting


0
Would love your thoughts, please comment.x