< Wróć

Bójka wieku: książka papierowa vs e-book

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Klasyczna książka po tysiącach lat od wynalezienie wreszcie doczekała się prawdziwej konkurencji. Świat czytelników podzielił się na tradycjonalistów lubiących czuć papier pod palcami i ludzi postępowych – zwolenników ebooków.

Obydwie strony „konfliktu” mają swoje racje. Książki tradycyjne są nadal świetnym rozwiązaniem dla kolekcjonerów lubiących zapełniać półki w swoich domowych biblioteczkach. Zbiory zer i jedynek, jakimi są książki elektroniczne nie mogą stanowić ozdoby domu. Kolejnym argumentem przemawiającym za papierową książką jest brak potrzeby obeznania się z technologią, nie kupimy babci na prezent ebooka, bo w większości przypadków nie będzie potrafiła go obsłużyć, nawet jeśli posiada już tablet lub czytnik (a te potrafią być drogie). Podświetlane ekrany szybciej męczą nasz wzrok, co przekłada się na komfort i szybkość czytania (według badań ebooki czytamy nawet o 25% wolniej), poza tym nic nie zastąpi atmosfery przebywania z książką, która się nie rozładowuje, szeleści i najczęściej bardzo ładnie pachnie.

Zwolennicy ebooków argumentują ich wyższość poprzez możliwość zabierania setek tytułów ze sobą w jednym urządzeniu. W praktyce większość ludzi nie może mieć przy sobie więcej niż dwie książki naraz, a gdy na przykład czytamy coś naukowego warto mieć przy sobie pozycje, które nawzajem się uzupełniają. Poza tym ebooki możemy czytać wszędzie gdzie tylko chcemy. Nie potrzebujemy do nich dodatkowego oświetlenia, a najpopularniejsze z formatów plików są dziś wspierane nawet przez telefony komórkowe, które zawsze mamy przy sobie. W przypadku niespodziewanie długiej kolejki do lekarza czy banku możemy wyjąc telefon i oddać się ulubionej lekturze, albo też sprawdzić czy nie pojawiły się czasem nowe kody rabatowe na kolejny tom ulubionego autora.

Także teraz o kosztach. Porządny czytnik swoje kosztuje i decydować się na niego powinniśmy jedynie w przypadku, gdy czytamy dużo. Z uwagi na częste cyfrowe promocje cena czytnika szybko nam się zwróci, jeśli kupimy dość książek. Także sposób wydawania książek elektronicznych wpływa na cenę. Z uwagi na brak zużycia papieru, druku i innych materiałów ceny ebooków potrafią być nawet o połowę niższe niż książek klasycznych. Warto zwrócić uwagę na coraz większą ilość sklepów dodających ebooki do swojej oferty. Z większą ilością elektronicznych książek na rynku wiąże się większa dostępność przeróżnych kodów zniżkowych na nie. Korzystając z kodów łatwo porównać czy bardziej opłaca się nam zakup wydania cyfrowego czy tradycyjnego danego tytułu. Między innym, fajne promocje sklepu Matras mogą pomóc nam zdecydowac się w tej sprawie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x