< Wróć

Reaktywacja Rady Dialogu Społecznego

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Od czerwca 2013 roku pracodawcy i pracownicy oraz strona rządowa nie mogli dojść do porozumienia w kwestii współpracy nad zmianami systemu w Polsce. Komisja Trójstronna przestała działać, a więc i dialog został zaniechany. Obecnie Komisja ma zostać zastąpiona przez Radę Dialogu Społecznego.

Jeszcze w tym półroczu 2015 roku Rada Dialogu Społecznego, organ zastępujący Komisję Trójstronną, skupiający związki, pracodawców i resort pracy, ma zacząć funkcjonować. Oprócz ustawy o powołaniu rady wypracowano także projekt jej regulaminu. Jest to kompromis leżący w interesie wszystkich trzech stron dialogu.

W Radzie Dialogu Społecznego ma rotacyjnie zmieniać się stanowisko przewodniczącego jej debatom. W Komisji Trójstronnej zawsze na czele stał przedstawiciel rządu. Rada ma zająć się tworzeniem i wpływaniem na kreowanie przepisów regulujących kwestie społeczno-gospodarcze, czy wskaźniki ekonomiczne, m.in. wysokość płacy minimalnej czy rent i emerytur.

Formuła prac nad nową ustawą powołującą do życia Radę Dialogu Społecznego buła nietypowa, jako że nie uczestniczyli w niej przedstawiciele rządu na wszystkich etapach.

Komentarze

  • […] Radzie Dialogu Społecznego wszyscy członkowie będą równi wobec siebie, a strony będą reprezentowane proporcjonalnie, w […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.