< Wróć

Reaktywacja Rady Dialogu Społecznego

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Od czerwca 2013 roku pracodawcy i pracownicy oraz strona rządowa nie mogli dojść do porozumienia w kwestii współpracy nad zmianami systemu w Polsce. Komisja Trójstronna przestała działać, a więc i dialog został zaniechany. Obecnie Komisja ma zostać zastąpiona przez Radę Dialogu Społecznego.

Jeszcze w tym półroczu 2015 roku Rada Dialogu Społecznego, organ zastępujący Komisję Trójstronną, skupiający związki, pracodawców i resort pracy, ma zacząć funkcjonować. Oprócz ustawy o powołaniu rady wypracowano także projekt jej regulaminu. Jest to kompromis leżący w interesie wszystkich trzech stron dialogu.

W Radzie Dialogu Społecznego ma rotacyjnie zmieniać się stanowisko przewodniczącego jej debatom. W Komisji Trójstronnej zawsze na czele stał przedstawiciel rządu. Rada ma zająć się tworzeniem i wpływaniem na kreowanie przepisów regulujących kwestie społeczno-gospodarcze, czy wskaźniki ekonomiczne, m.in. wysokość płacy minimalnej czy rent i emerytur.

Formuła prac nad nową ustawą powołującą do życia Radę Dialogu Społecznego buła nietypowa, jako że nie uczestniczyli w niej przedstawiciele rządu na wszystkich etapach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x